سفارش تبلیغ
صبا

نبض شاه تور
شاه تور،شاهتور، نبض شاه تور، جامعه، اسلام،قدر، فوتبال،شرق اصفهان، عکس،ورزش،آرایش،آشپزی،دختر،پسر،عشق،عاشقی،دخترونه،پسرونه،خنده ،جک،سلامتی،روانشناسی،جعفری،فرهاد، آپلودعکس،فتوا،آخوند،عرفان،اسلام،شیطان، جن،همسرداری،مسائل جنسی،سکس مفید،چیستان،زندگی نامه ی ائمه،قرن،ادبیات،سینما،هنرپیشه،اخبار،ترفند،اعتیاد،مطالب جالب،خاطرات،مقام رهبری،شهیدان شاه تور

نیم کیلو


گوشت بدون استخوان


جعفری، گشنیز، اسفناج، تره و کمی شوید


سبزی شامل


از هر کدام یک فنجان


نخود و لوبیا چیتی


یک فنجان


برنج


4عدد


پیاز متوسط


نصف فنجان


روغن


به قدر لازم


نعناع داغ


به اندازه دلخواه


نمک و فلفل

 

طرز تهیه:

 

 

 

حبوبات را یک روز قبل شسته و خیس کنید . سپس آنها را بپزید. پیاز را خلال کرده و آن را کمی سرخ کنید. گوشت را قطعه قطعه کرده با پیاز کمی تفت دهید و با 3 لیوان آب داغ بگذارید تا کاملاً پخته شود.

 

بعد از پخته شدن گوشت آن را با گوشتکوب خوب بکوبید تا له شود و مجدداً آن را به آش که حبوبات ، نمک و فلفل، برنج و سبزی خرد شده را هم به آن اضافه کرده اید، بیفزایید و مرتب بهم بزنید تا آش ته نگیرد و جا بیفتد . پس از آماده شدن آش، آن را در ظرف بزرگی کشیده و روی آن را با نعناع داغ و پیاز داغ تزئین کنید.

 

 

 

نکات تغذیه ای :<\/h3>

آش شله قلمکار علاوه بر حبوبات حاوی گوشت نیز است ، به همین دلیل از لحاظ پروتئینی ، غذای مناسبی است و برای کودکان در حال رشد و افراد کم خون و ضعیف غذای خوبی می باشد . این مقدار آش در مجموع دارای 2600 کالری انرژی است .
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/5/15 توسط فرهاد به یاد«حسام»

? نکته  مفید درباره جای کفش ها در خانه

?) اولین و مهم ترین نکته بهداشتی این است که کفش هایتان را جلوی در خانه تان از پا در بیاورید و به هیچ وجه با کفش وارد خانه نشوید. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه رفته اید مهم ترین راه انتقال میکروب ها، مواد آلرژن و آلاینده ها به داخل خانه است…
نتایج بررسی محققان میکروب شناسی دانشگاه آریزونا نشان می دهد که در کف کفش ها حدود ?? میلیون میکروب وجود دارد و تماس آن با سطح کف خانه موجب انتقال آلودگی و به خطر افتادن سلامت افراد خانه می شود. توجه به این نکته به ویژه برای خانواده هایی که کودکان نوپای شان روی زمین چهاردست و پا راه می روند، اهمیت بیشتری دارد.

?) بهترین راه برای در امان ماندن از انتقال میکروب ها به کف پوش منزلتان، این است که برای قرار دادن کفش ها قفسه یا کمد دردار کوچکی در نزدیک ترین نقطه به در ورودی آپارتمان قرار دهید. هنگام ورود به خانه کفش هایتان را جلوی در از پا در بیاورید و درجاکفشی بگذارید، سپس دست هایتان را بشویید و با این کار از ورود آلودگی به خانه پیشگیری کنید.

?) می توانید برای هر کدام از افراد خانه و میهمان ها یک جفت دمپایی روفرشی جلوی در بگذارید تا کفش هایشان را جلوی در از پا درآورده و کفش های خانگی را به پا کنند.

?) ورودی خانه، اولین جایی است که با ورود به خانه به چشم می خورد و وجود کفش های نامرتب در پاگرد، راهرو و ورودی خانه وضعیت نامنظم و احساس بدی ایجاد می کند. برای برطرف کردن این مشکل و نظم دادن و مرتب کردن خانه بهتر است از حس بینایی که حس غالب ماست استفاده کنید. برای اینکه آنها جلوی در پراکنده و به هم ریخته نشوند اگر جای کفش ها را روی زمین یا روی طبقات جاکفشی با خطوط یا رنگ خاصی مشخص کنید، احتمال اینکه افراد خانه و به ویژه بچه ها کفش هایشان را روی آن قرار دهند بیشتر است. با این شیوه ورودی خانه تان ظاهر منظم تری خواهد داشت و طبقه های جاکفشی هم مرتب تر خواهد بود.
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

یک منزل مرتب که هر یک از اسباب و لوازم زندگى در جاى‏ مخصوص و مناسب قرار گرفته باشد، از جهاتى بر یک منزل شوریده و درهم و برهم مزیت دارد.
 

www.taknaz.ir رمز و راز داشتن خانه‌ای مرتب

یک منزل مرتب که هر یک از اسباب و لوازم زندگى در جاى‏مخصوص و مناسب قرار گرفته باشد، از جهاتى بر یک منزل شوریده و درهم و برهم مزیت دارد.

اولا: نظم و ترتیب مخصوص به منزل صفا و رونق و زیبایى‏مى‏بخشد، تماشاى تکرارى خانه نه تنها موجب ملال نمی‌شود بلکه‏مسرت‏بخش و دلپذیر خواهد بود.

ثانیا: انجام کارهاى خانه‏دارى را آسان می‌کند، اوقات کدبانوى خانه‏بیهوده تلف نمی‌شود زیرا به هر چیز احتیاج پیدا کرد می‌داند کجاست، براى پیدا کردن آن معطل نمی‌شود ، در نتیجه کارها به آسانى انجام مى‏پذیرد و خانم ‏را وامانده و خسته نمی‌گرداند.

ثالثا: رونق و صفاى محیط مرتب منزل که از ذوق و سلیقه کدبانوى‏خانه حکایت می‌کند، مرد را به خانه و زندگى علاقه‏مند می‌سازد .

رابعا: چنین خانه مرتبى اسباب آبرو و سرافرازى خانواده بوده و ‏هر کس آنرا ببیند از زیبایى آن لذت مى‏برد و به ذوق و سلیقه کدبانوى خانه‏آفرین خواهد گفت.

با خرید و تهیه اسباب لوکس زندگى زیبا نمی‌شود بلکه نظم و ترتیب‏خاص زیبایى به وجود می‌آورد. خود شما حتما خانواده‏هاى مرفه و ثروتمندى‏را دیده‏اید با اینکه از انواع و اقسام گوناگون لوازم لوکس زندگى‏برخوردارند اما زندگى آنها چون درهم و برهم است صفا و رونقى ندارد ودیدن آن ملال‏آور است، به عکس خانواده‏هاى متوسطی که را در عین‏ مشکلات ، زندگى زیبا و مسرت‏بخشى دارند، چون همان اسباب و لوازم‏مختصر ،مرتب و منظم و تمیز است،اصولا مگر زیبایى جز نظم و ترتیب‏خاص چیز دیگرى است؟

بنابراین، یکى از وظائف مهم خانه‏دارى رعایت نظم و ترتیب‏است ،البته خانم‌هاى خوش سلیقه و کدبانوی تبیانی خودشان بهتر می‌دانند اسباب و لوازم‏خانه را چگونه مرتب سازند لیکن در عین حال یادآورى نکات زیر بى‏فایده ‏نیست:

اسباب و لوازم منزل را درجه‏بندى نموده براى هر نوعى از آنها جاى مخصوصى انتخاب نمایید، همه ظرف‌ها را یک جا روى هم نریزید، ظرفهایى را که مورد احتیاج همیشگى است در دسترس قرار دهید ،اسباب‏شیرینى خورى و آجیل خورى را در یک جا قرار دهید، ظرف‌هاى‏شربت‏خورى جاى مخصوص داشته باشند، یک جا را اختصاص بدهید به‏اسباب چایخورى،اسباب و ظروف غذاخورى را در یک جا قرار بدهید، به طور خلاصه اسباب و لوازم زندگى به‏قدرى مرتب باشد که خود شما و شوهرتان و فرزندانتان جاى مخصوص‏آنها را بدانند به طوریکه اگر در شب تار هم خواستید آنها را پیدا کنید، بتوانید مستقیما به سراغ شان بروید.

هر کاری را به موقع انجام دهید و حتی الامکان انجام کاری را به بعد موکول نکنید،به این ترتیب هیچ وقت کارها روی هم انباشته نمی‌شود.

شاید بعضی خانم‌ها بگویند: برنامه مذکور براى اعیان و اشراف‏خوب است که زندگى مفصلى دارند ،اما براى زندگانى فقیرانه ما این همه‏تشریفات ضرورت ندارد ،لیکن خاطر نشان می‌شود که اسباب و لوازم‏زندگى به هر حال باید مرتب باشد،چه فقیر چه غنى.

والدین بى‏انضباط، براى اینکه خودشان را بیگناه معرفى کنند، شوریدگى منزل را به گردن بچه‏ها می‌گذارند، در صورتیکه این موضوع‏اشتباه است زیرا بچه‏ها از پدر و مادر تقلید می‌کنند،اگر پدر و مادر منظم‏باشند آنها هم منظم تربیت می‌شوند ،بچه‏ها در آغاز امر با رعایت نظم وترتیب مخالف نیستند بلکه بدان اظهار علاقه می‌نمایند.لیکن وقتى اوضاع‏ نامنظم داخلى را مشاهده نمودند از آنها درس زندگى می‌آموزند.

پول و اوراق بهادار از قبیل چک و سفته و اسناد و مدارک را درجاى محفوظى بگذارید که در دسترس بچه‏هاى کوچک نباشد، زیرا ممکن‏است در اثر غفلت از بین بروند و ضررهایى به شما وارد گردد،زدن و تنبیه‏کردن بعد از عمل سودى ندارد ،علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد، بچه‏گناهى ندارد، تقصیر از جانب مادری است که اشیاء ارزشدار را در دسترس او قرار داده است.

داروها و مواد خطرناک و سمى را حتى نفت و بنزین را در جایى‏بگذارید که دست‏بچه‏هاى کوچک بدانها نرسد، زیرا ممکن‏است در اثر نادانى آنها را بخورند و بیمار شوند ،احتیاط کردن ضرر ندارد لیکن در اثر غفلت و بى‏احتیاطى صدهاخطر در کمین شما است.در خاتمه یادآور می‌شوم که البته نظم و انضباط خوب است لیکن نه‏بحدی که از شما و شوهرتان سلب آسایش کند ،اگر از حد متعارف و عادى‏گذشت‏به وسواسی گرى و سلب آزادى منجر می‌شود که خود یکى ازمشکلات بعضى خانواده‏ها بشمار می‌رود و ممکن است‏سبب جدایى وافتراق واقع شود.

کدبانوی محترم !

در هیچ کارى افراط و تفریط خوب نیست‏بلکه میانه‏روى در هرحال بهتر است، نه به قدرى بى‏انضباط باش که اوضاع زندگیتان شوریده ‏و بى‏حساب باشد نه آنقدر در حفظ انضباط زیاده‏روى کن که به‏وسواس منجر شود و راحتى را از شما بگیرد.

 
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

نکات خانه داری برای  داشتن خانه تمیز تر www.taknaz.ir

 

اتوهای بخار به مرور زمان و بر اثر استفاده جرم می گیرند. برای پاک کردن جرم اتو کمی سرکه سفید و آب داخل محفظه آن ریخته و ?? ساعت صبر کنید. سپس اتو را روشن کنید

• ‌اتوهای بخار به مرور زمان و بر اثر استفاده جرم می‌گیرند. برای پاک کردن جرم اتو کمی سرکه سفید و آب داخل محفظه آن ریخته و ?? ساعت صبر کنید. سپس اتو را روشن کنید و بگذارید آب و گچ آن خارج شود. حالا اتوی شما مثل روز اول تمیز و بدون رسوب است.

•‌ اگر اتوی شما معمولی است و کف آن کثیف شده، برای تمیز و براق کردن آن می‌توانید اتو را روشن کرده و روی درجه متوسط قرار دهید. سپس پارچه‌ای آغشته به نمک یا جوش شیرین را محکم به کف اتو بمالید تا تمام جرم آن گرفته شود.

• فر هم ممکن است جرم گرفته و چرب شود. برای از بین بردن این جرم و چربی می‌توانید ظرفی پلاستیکی را پر از آمونیاک کرده و شب تا صبح در فر قرار دهید. ? قاشق جوش شیرین و ? قطره مایع ظرفشویی و ? قاشق سرکه را با هم مخلوط کرده و با اسفنج یا پارچه تمیز فر را تمیز کنید. حالا فر اجاق گاز شما تمیز و پاکیزه است.

نکات خانه داری برای  داشتن خانه تمیز تر www.taknaz.ir


• اگر ظروف بلور و نشکن یا فنجان و لیوان‌های شما کدر و زرد شده‌اند می‌توانید در ظرفی آب بریزید بگذارید بجوش بیاید. سپس مقداری پودر لباسشویی به آن اضافه کنید و ظروف زرد خود را داخل قابلمه با آب جوش و پودر بگذارید تا حدود ?? دقیقه بجوشد. بعد از خنک شدن و آبکشی ظروف شما براق و تمیز خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

www.taknaz.ir برای خانه تکانی از کجا باید شروع کرد؟

 

خانه تکانی همراه با برنامه‌ریزی صحیح و همیاری، این کار را به یک محصول مشترک و تفریحی دلپذیر تبدیل می‌کند و از استرس آن می‌کاهد.

 


یک برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا اضطراب ناشی از انبوه کارها باعث فشار عصبی زیادی می‌شود که شاید بازدارنده بوده و کار را همانند غولی عظیم جلوه گر کند.اگر شما بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و بدانید ترتیب انجام آنها کدام است مطمئن باشید نیمی‌از کار را انجام داده اید.حالا قلم و کاغذ به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود، بنویسید. سپس روی ورقه ای دیگر کارها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید.

 


آشپزخانه؛ شامل نظافت کاشیها (اگر کاشیهای آشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال آغشته به نفت برای پاک کردن چربیها استفاده کنید. سپس با آب و پودر بشویید)، کابینتها، پنجره، شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

 


اتاق خواب؛ نظافت دیوار و سقف، پنجره. شستن پرده و ملافه‌ها. تمیز و مرتب کردن کمدها.

 


پذیرایی؛ نظافت دیوار و سقف، پنجره، شستن پرده. گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل آن.

 

 

حمام و دستشویی؛ شستن کاشیها و لوازم بهداشتی

 

 

خانه تکانی

 


چگونگی نظافت :

 

 

1.دیوار و سقف:ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلوها را بردارید و پنجره‌ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند سقف و دیوارها را گردگیری کنید. اگر رنگ دیوارها قابل شستشو است محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی‌مایع سفید کننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

 


2.تمیز کردن رادیاتور شوفاژ:برای این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامه ی خیس قرار دهید. سپس با قسمت دمیدن هوای جاری برقی آنها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند که بین پره‌های رادیاتور برود پاک کنید.

 


3.پرده‌ها:بعد از شستن دیوارها، درها و کف منزل نوبت پرده‌ها می‌رسد. پرده‌های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا بر آنها الیافش ضعیف می‌شود ولی پارچه‌های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می‌شوند.پرده‌های نخی را قبل از شستن به مدت 15-10 دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود. پرده را به آرامی‌بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.

 


اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید. برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2 دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید.پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی‌نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

 


4.پرده حمام:پرده ی حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و آب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد آبکشی کنید. سپس با پارچه ای تمیز آن خشک کنید.

 


در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که نیاز به کمک دیگران دارید. روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهند به ترتیب اهمیت لیست کرده با نام هر فرد به او بدهید. به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی‌طی چند روز کارها تمام می‌شود. در این شماره نکاتی درباره نظافت دیوارها، رادیاتور و پرده‌ها داده شده است.این اولین مرحله کار است.

 

 

نکته:در مرحله ی دوم باید برنامه ی غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید. برنامه ای که وقت زیادی برای آشپزی صرف نشود و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید.
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

ابتکارهایی جالب برای آشپزخانه www.taknaz.ir

 

آشپزخانه به مثابه قلب خانه است و خانم های خانه دار اکثر اوقات روزشان را در این مکان سپری می کنند. پس علاوه بر این که آشپزخانه باید جای کافی برای قرار دادن وسایل مختلف داشته باشد و از حداکثر فضای آن برای چینش وسایل استفاده شود، باید مکانی امن برای آشپزی و حتی برای بچه ها باشد.

 

در تصاویر چندین نمونه از ابتکارهایی تازه برای آشپزخانه را مشاهده می کنید. با این راه حل ها، با استفاده بهینه از فضای آشپزخانه، دیگر نگران کمبود جا نباشید.

 

1- قفسه مخصوص سبزیجات در کابینت: در یک کابینت ساده که به شکل یک چهارچوب است با تعبیه قفسه های ساده پلاستیکی، مکانی برای قرار دادن سیب زمینی، پیاز و سبزیجاتی دیگر می سازید که در فضای آزاد نگهداری می شوند. برای استفاده آسان تر، این قفسه ها به صورت کشویی ساخته شده اند.

 

2- استفاده از قفسه کوچک برای جای دادن قابلمه های بزرگ: با تعبیه قفسه ای به شکل یک نیم دایره، به آسانی با باز و بسته کردن در کابینت قفسه ها به همراه در به قسمت بیرون منتقل می شوند.

 

3- جای مخصوص مواد شوینده در کابینت ظرفشویی: قسمت پایین کابینت ظرفشویی، جای مناسبی برای قرار دادن مواد شوینده و ... است، برای حفظ بیشتر این مواد، با تعبیه قفسه فلزی در قسمت داخلی در کابینت، می توان از بقیه فضای داخل کابینت برای مصارف دیگر استفاده کرد.

 

4- کمدچه به شکل ویترین: در کابینت های جدید، به جای تعبیه ویترین هایی با درهای شیشه ای، از کمدچه های ساده ای با درهایی از جنس پلاستیک مات، استفاده می شود. در تصاویر، دو مدل از این کمدچه های تزئینی را مشاهده می کنید. درهای یکی، به شکل کرکره در قسمت بالا جمع می شوند و دیگری یک کمدچه ساده که قفسه های آن فلزی و به صورت ریلی تعبیه شده است که به آسانی جابه جا می شود.

 

5- قفسه های ساده به شکل کیسه: در این مدل ابتکار بسیار جالبی صورت گرفته است. برای نگهداری خوراکی هایی مثل پفک، شکلات و ... که در بسته بندی نگهداری می شوند، طبقات مخصوصی ساخته شده که بسیار ساده هستند و به آسانی قابل استفاده می باشند. در این مدل دو عدد چهارچوب فلزی به شکل کشو تعبیه شده که سبدی حصیری داخل آن قرار گرفته و از فضای داخل سبد برای نگهداری این خوراکی ها استفاده می شود.

 

6- کشویی بزرگ برای یک سرویس قاشق و چنگال کامل: این کشوی کم حجم و باریک، با فضایی کاملاً تقسیم بندی شده قابلیت این را دارد که یک سرویس قاشق و چنگال داخل آن جای گیرد. بدین ترتیب در یک فضای تقسیم بندی شده، هر چیز در جای مناسب خود نگهداری می شود.

 

7- قفسه ای به شکل دایره برای قابلمه ها: قابلمه از جمله ظروف حجیمی است که فضای زیادی اشغال می کند و معمولاً برای اشغال جای کمتر، چند عدد از آنها را داخل یکدیگر قرار داده و در کابینت قرار می دهیم و در هنگم استفاده نیز با مشکلاتی مواجه می شویم اما در این مدل ساده قفسه ای به شکل دایره تعبیه شده است و به وسیله یک محور در قسمت میانی به آسانی می چرخد و ظرف مورد نظرتان را به راحتی پیدا خواهید کرد که البته بهتر است برای دسترسی بیشتر به ظروف، این مدل در محلی نزدیک به اجاق گاز قرار گیرد.

 
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

تنهایی‌ خود خانه تکانی نکنید www.taknaz.ir

 

این روزها همه به فکر خانه‌تکانی و تمیز کردن قسمت‌های مختلف خانه هستند. همه می‌خواهند محیط زندگیشان تمیز و به دور از هرگونه گرد و غبار و آلودگی باشد، اما متاسفانه برخی از افراد، چنان درگیر تمیز کردن و نظافت می‌شوند که سلامتی خود را فراموش می‌کنند و به همین دلیل برای این افراد روزهای سال نو، با کمر درد، گردن درد، پا درد و... شروع می‌شود.

 

ابتدا بهتر است به خاطر داشته باشید که خانه‌تکانی نباید سریع و تنها در چند روز انجام و تمام شود بنابراین به خودتان فرصت کافی بدهید و به‌تدریج خانه را تمیز کنید. انجام حجم زیادی از کارهای خانه، بخصوص کارهای سنگین، سبب آسیب دیدن شما و تهدید سلامتی‌تان می‌شود.

 

دکتر غلامعلی عکاشه، رئیس انجمن ارتوپدی ایران می‌گوید: «به تنهایی خانه‌تکانی نکنید، خانه‌تکانی بدون کمک دیگران موجب می‌شود که فرد اجسام سنگین را به تنهایی بلند کرده یا از روی اجسام بلند و ناپایدار مانند چهارپایه‌های لق و نامناسب، سقوط کند.»

 

بنابراین باز هم بحث همکاری و همراهی اعضای خانواده مطرح می‌شود و تاکید بر این‌که همه باید با هم و با کمک هم اقدام به نظافت خانه کنند.

 

وی با اشاره به خطراتی که ممکن است در اثر تنها کار کردن برای فرد ایجاد شود، می‌افزاید: «برخی افراد هنگام خانه‌تکانی دچار شکستگی پا می‌شوند و هنگامی که قصد دارند به دیگران در مورد وضعیت خود اطلاع دهند، ممکن است بار دیگر زمین ‌بخورند و دستشان نیز دچار شکستگی ‌شود، بنابراین لازم است افراد هنگام خانه‌تکانی تنها نباشند.»

 

 

 

آسیب‌های شایع در خانه‌تکانی

 

هنگام خانه‌تکانی و تمیز کردن در و دیوار و سقف، اغلب افراد بدون توجه به مسائل ایمنی از چهارپایه‌ها و نردبان‌هایی که در دسترس دارند، استفاده می‌کنند. همین امر و غفلت از این‌که این وسایل مناسب خانه تکانی نبوده و تحمل وزن آنها را ندارند باعث می‌شود مصدومیت‌های مختلفی بر اثر سقوط از بلندی برای کسی که مشغول کار است پیش آید.

 

دکتر عکاشه با اشاره به این‌که بیشترین صدمات در روزهای خانه‌تکانی مربوط به افتادن از چهار پایه و نردبان است، می‌گوید: «بیشترین آسیب جدی ناشی از خانه‌تکانی مربوط به بی‌توجهی به اختلاف سطوح و بالا رفتن از میزها و چهارپایه‌های لق است. بنابراین باید از استفاده از این‌‌گونه میزها و چهارپایه‌ها خودداری و هنگام خانه‌تکانی به اختلاف سطوح توجه کرد.»

 

پس یکی از نکات ضروری بویژه برای روزهای آخر خانه‌تکانی تدارک وسایل مناسب و ایمن مورد نیاز برای کارهای مختلف و نظافت است.

 

علاوه بر این بارها در رسانه‌ها شنیده یا خوانده‌ایم که به دلیل عدم رعایت شیوه‌های مناسب بلند کردن و جابه‌جایی اجسام سنگین، افراد مختلف بویژه خانم‌ها دچار گرفتگی‌هایی در ناحیه کمر و عضلات مختلف می‌شوند.

 

رئیس انجمن ارتوپدی ایران با ذکر این نکته که بلند کردن اجسام سنگین یا افتادن این گونه اجسام روی سر، دومین آسیب شایع ناشی از خانه‌تکانی به شمارمی‌آید، می‌گوید: «زمانی که فرد برای بلند کردن اجسام سنگین از زمین خم می‌شود تا 40 برابر به زانوها، مچ پاها، کمر و گردن او فشار وارد می‌شود؛ بنابراین به افراد توصیه می‌شود برای بلند کردن اجسام سنگین بنشینند و سپس آنها را بلند کنند تا کمر و ستون فقرات آنان حداقل فشار را تحمل کند.»

 

وی همچنین با تاکید بر مراقبت از اندام‌های مختلف بدن توصیه می‌کند: «هنگام خانه‌تکانی از دست و پا به عنوان اهرم استفاده نشود. در حالی که برخی از افراد چون نمی‌توانند جسمی را براحتی حمل کنند، از دست یا پای خود برای هل دادن آن استفاده می‌کنند. غافل از این‌که این کار و بلند کردن اجسام با یک دست باعث وارد شدن فشار به شانه، آرنج، زانو و مچ دست و پا می‌شود.»

 

با توجه به هشدارهای متخصصان در مورد صدمات وارده به قسمت‌های مختلف بدن به خاطر داشته باشید که عدم توجه به نکات ایمنی و بی‌دقتی هنگام فعالیت‌های مختلف بویژه کارهایی نظیر خانه‌تکانی می‌تواند سلامت افراد را به خطر انداخته و مشکلات جدی و گاه غیرقابل جبران به بار آورد.

 
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

چند توصیه مهم برای خانم های خانه دار www.taknaz.ir

 


این توصیه های ایمنی ممکن است هنگام کارکردن با مواد شیمیایی خانگی به شما کمک کند:

 

?) هیچ وقت ماده سفیدکننده را با سایر مواد پاک کننده، به خصوص مواد حاوی آمونیاک، مخلوط نکنید.

 

?) هنگام استفاده از مواد پاک کننده اجاق گاز، به طور کامل خودتان را با پیش بند و دستکش آستین بلند بپوشانید.

 

?) مواد شیمیایی رایجی که در قسمت های مختلف خانه نگهداری می شوند، ممکن است در صورتی که درست انبار نشوند و به طور صحیح استفاده نشوند، خطراتی برای سلامتی شما ایجاد کنند.

 

?) هنگامی که از مواد پاک کننده همه کاره در آشپزخانه یا حمام استفاده می کنید، همیشه دستکش دست کنید و پنجره را باز کنید یا هواکش را روشن کنید تا استنشاق بخارات این مواد را به حداقل برسانید.

 

?) مراقب باشید که از ماده سفید کننده با پوست تان تماس پیدا نکند یا به چشم های تان نپرد.همچنین از استنشاق گازهای آن خودداری کنید.
نوشته شده در تاریخ شنبه 90/1/27 توسط فرهاد به یاد«حسام»

نکاتی در مورد شستشوی لباس و آویزان کردن آن-Patogh98.Com

شستن لباسهای استرج و کشی:
در نظرداشته باشید که هرگز این لباسها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید، زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می شود و زیبائی خود را از دست می دهد .  به همین منظور همیشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته ، بگذارید تا خشک شود . با اینکارهیچ صدمه ای به لباس شما وارد نمی شود.
شستن ملافه:
برای اینکه ملافه های شما تمیز شسته شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسیب نرسد ، از مواد پاک کننده استفاده نکنید.بلکه به جای این کار ملافه ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید . و مقداری پودر صابون و یا تکه ای صابون رنده شده را به آن اضافه کنید .  بعد از ?? دقیقه شستن، می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون اینکه لکه ای  داشته باشند.
مشکل شستن دستمال آشپزخانه:
به دلیل کوچک بودن دستمالهای آشپزخانه شستن آنها مشکل است . برای رفع این مشکل یک کیسه بدوزید . تمام دستمال ها را داخل کیسه بریزید و دهانه آن را با کش جمع کنید و کیسه را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، با این کار مشکلتان حل خواهد شد.
شستن لباس با نوشابه:
اگر لباسهای شما بسیار کثیف شدند، می توانید از نوشابه گاز دار کمک بگیرید. به این صورت که یک شیشه نوشابه را همراه با پودر لباسشویی روی لباسهای کثیف بریزید و به طور معمولی آنها را بشویید. خواهید دید که لباسها چقدر تمیز می شوند.
شستن لباسهایی که اپل دارند:
همان طورکه می دانید وقتی لباسهای دارای اپل را داخل ماشین لباسشویی می اندازیم، اپل آنها از بین می رود .  برای جلوگیری از این کار از چند روش می توانید کمک بگیرید:
?- اپل ها را با سنجاق به لباس وصل کنید، و در موقع شستن اپل را از لباس جدا کنید و بعد اپل را به لباس وصل کنید.
?- می توانید از چسب هایی که در بازار هستند و برای بستن کفشها هم از آن استفاده می شود ، کمک بگیرید . به این صورت که یک طرف چسب را به لباس و طرف دیگر را به اپل بدوزید تا در موقع شستن ، اپل را به راحتی از لباس جدا کنید.
?- می توانید هر کدام از اپل ها را داخل پلاستیک کرده و خیلی محکم گره بزنید و بعد لباس را داخل لباسشویی بیندازید، با اینکار اپل ها سالم می مانند.
نظافت پرده حمام:
پرده حمام را روی یک سطح صاف پهن کنید، با اسفنج آغشته به آب و صابون دو طرف آن را تمیز کنید. سپس با آب گرم بشویید و آن را در آفتاب خشک کنید . در ضمن در نظر داشته باشید که پرده حمام را لوله نکنید و آن را برای آبگیری فشار ندهید.
پاک شدن یقه بلوزمردانه :
برای پاک کردن یقه بلوز مردانه از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
تمیز کردن اسفنج:
برای نو کردن اسفنج آن را یک شب داخل آب نمک و یا محلول آب و جوش شیرین بگذارید . کاملاً تمیز می شود.
آویزان کردن لباس بر روی طناب لباس:
برای اینکه کمتر به اتو کردن احتیاج داشته باشید،  می توانید ازچوب لباسی استفاده کنید . چوب لباسی را در داخل لباس قرار دهید، به همان صورتی که می خواهید لباس را داخل کمد قراردهید ، بعد چوب لباسی را به طناب آویزان کنید. با این روش هم حجم کمتری گرفته می شود  و هم کمتر چروک می شود . یا این که لباس ها را از یقه به طناب با گیره آویزان کنید.
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 89/12/26 توسط فرهاد به یاد«حسام»
........
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : سونامی محمد