سفارش تبلیغ
صبا

نبض شاه تور
شاه تور،شاهتور، نبض شاه تور، جامعه، اسلام،قدر، فوتبال،شرق اصفهان، عکس،ورزش،آرایش،آشپزی،دختر،پسر،عشق،عاشقی،دخترونه،پسرونه،خنده ،جک،سلامتی،روانشناسی،جعفری،فرهاد، آپلودعکس،فتوا،آخوند،عرفان،اسلام،شیطان، جن،همسرداری،مسائل جنسی،سکس مفید،چیستان،زندگی نامه ی ائمه،قرن،ادبیات،سینما،هنرپیشه،اخبار،ترفند،اعتیاد،مطالب جالب،خاطرات،مقام رهبری،شهیدان شاه تور

دردناک‌ترین تصاویر ورزشی!

اگه آدمی هستید که طاقت دیدن تصاویر دلخراش را ندارید، این تصاویر را نبینید!
 
 
 
 
 
 
 
 نوشته شده در تاریخ جمعه 90/2/2 توسط فرهاد به یاد«حسام»
چگونگی ایجاد قوانین امتیازدهی


اولین قوانین امتیازدهی فدراسیون جهانی ژیمناستیک در سال 1949 بوجود آمد، قبل از جنگ جهانی دوم استانداردهای داوری محدود به چند بیانیه کلی در مورد اصول تکنیکی بود. برخی قوانین برای کسر امتیازات و قوانینی دیگر هم بصورت محدودی بوسیله، کمیته، فنی قبل از هر مسابقه مشخص می شد. به این ترتیب هر داور برنامه ژیمناست را برا اساس چیزهایی که در کشور خود یاد گرفته و تمرین کرده بود ارزیابی می کرد. طبیعتاً این منجر به تفاوتهای آشکاری در امتیازدهی و همچنین اشتباه در یادآوری می شد............
- یک ساعت قبل از آغاز مسابقات در محل انجام رقابتها حضور داشته باشند.
- به خوبی آمادگی انجام وظایف خود را داشته باشند.
- با لباس مناسب در مسابقات حاضر شوند. ترجیح داده می*شود که داوران از شلوار خاکستری و کت آبی تیره و پیراهن و کراواتی با رنگ روشن استفاده کنند.........

5- خطاهای فنی و خطاهای فرم به 4 گروه زیر تقسیم می شوند:
- خطاهای کوچک 1/0 امتیاز
- خطاهای متوسط 2/0 امتیاز
- خطاهای بزرگ 3/0 امتیاز
- افتادن 5/0 امتیاز


اولین قوانین امتیازدهی فدراسیون جهانی ژیمناستیک در سال 1949 بوجود آمد، قبل از جنگ جهانی دوم استانداردهای داوری محدود به چند بیانیه کلی در مورد اصول تکنیکی بود. برخی قوانین برای کسر امتیازات و قوانینی دیگر هم بصورت محدودی بوسیله، کمیته، فنی قبل از هر مسابقه مشخص می شد. به این ترتیب هر داور برنامه ژیمناست را برا اساس چیزهایی که در کشور خود یاد گرفته و تمرین کرده بود ارزیابی می کرد. طبیعتاً این منجر به تفاوتهای آشکاری در امتیازدهی و همچنین اشتباه در یادآوری می شد.
رشد طوفانی ژیمناستیک هنری در دوره بعد از جنگ و درک بهتر تکنیک از راه تعلیم نیاز به ایجاد قوانینی متحد و قابل قبول برای همه را مشهود کرده باعث اصلی این تصمیم*گیری بیش ازهمه چیز مسابقاتی که اولین المپیک بعد از جنگ که در سال 1948 در لندن برگزار شده بود.در آنجا اختلافات بین امتیازاتی که داوران مختلف داده بودند، چنان زیاد بود که داوری دقیق امکان*پذیر نبود. این موضوع در میان گروههای ژیمناستیک و نشریات انتقادات زیادی پیش آورد که باعث شد کمیته فنی تصمیم به ایجاد رهنمودهای کاملاً* مشخصی برای ارزیابی برنامه ژیمناستیک قبل از مسابقات جهانی 1960 باسل بکند.
این کار کمیته توانست از قوانینی که قبلاً در بعضی کشورها بطور مجزا به اجرا گذاشته می*شوند، استفاده کند.
درسال 1949 اولین سری قوانین تحت عنوان «قوانین امتیازدهی» بیرون آمد. این قوانین از 12 صفحه چاپی تشکیل می*شد و اجازه مجزا کردن ارزیابی را به 3 فاکتور مجزا می*داد:
مشکلی حرکت، ترکیبات و اجرا ولی در این رهنمودها اشاره*ای خاص به محتویات مشکلی حرکات دلخواه نمی*کرد.به پیشنهاد نماینده فرانسه در TC کلائد- لاپ لوو پی*یر هنتگس (لوکزامبورگ) سازمان داوران به ترتیبی ایجاد شد که برای هر وسیله 4 داور زیر نظر یک سرداور قرار گرفته و امتیاز نهایی با احتساب معدل دوامتیاز وسط تشکیل شد. این شیوه برای مدت زیادی خود را ثابت کرده بود و باید نگه داشته می*شد.
این قوانین مرتباً قبل از هر دوره مسابقات مهم اصلاح شد.بعدها حرکات C, B, A و ارزیابی معرفی شد.
در سمپوزیوم مادرید در سال 1973 اولین بار امتیازات به 3 دسته تقسیم شدند:
شکل ترکیبات و اجرا با امتیازات 4/3، 6/1، 4/4 که جمع آن 4/9 امتیاز شد و 2/0 امتیاز برای ریسک،ابتکار و هنرمندی و مهارت بود.
تصمیمات مهمی در کنگره های شصت و ششم و هفتم FIG در سئول (1988) و فرنکفورت (1990) گرفته شد، منجر به تغییراتی در قوانین شد.
این تغییرات شامل استفاده از 6 داور برای هر وسیله در مسابقات رسمی FIG بود.
سمپوزیوم مخصوصی که MTC در سپتامبر 1993 در لوگانو (سوییس) برگزار کرد منجر به بحث هایی داغ و ضد و نقیض شد.
در میان آنها مهمترین آنها به شرح ذیل است:
1- معرفی هیئت داوران الف و ب
2- حفظ عدد 10 به عنوان حداکثر امتیاز بود
حذف حرکات اجباری بعد از المپیک 1996 که در شصت و نهمین کنگره FIG در ژنو در ماه می 1994 تصویب شد.
با حذف حرکات اجباری نیازهای ویژه نقش مهمتری را بعهده گرفته*اند.
از نقطه نظر تاریخ قوانین سال 1997 جایگاه مخصوصی دارد زیرا دیگر شامل قوانین حرکات اجباری قسمتی از ژیمناستیک را برای 100 سال تشکیل می*داد نمی*شود. اما دلیل دیگری هم وجود دارد و آن این است که ترکیب جدیدی از داوران بصورت هیئت*های الف و ب بوجود آمد. تعداد داواران که برای هر وسیله 4 نفر بود به شش نفر در سال 1993 افزایش پیدا کرده بود. ایجاد هیئتهای الف و ب که از سال 1997 اجباری خواهد بود بزرگترین تغییر سازمانی داوران در 50 سال اخیر بوده است.
جدولهای مشکلی مرور و اصلاح شد و تغییرات بزرگ مسئولانه*ای فقط در پرش خرک داده شد.
بدین صورت که به هر پرش امتیاز جداگانه*ای داده شد و این امتیازات میان 5 گروه جدید پرش تقسیم شد.
حقوق و وظایف کلی داوران

1- داوران باید با ورزش ژیمناستیک رابطه نزدیک داشته و بطور مداوم معلومات علمی خود را در این زمینه توسعه دهند. پیش نیازهای اساسی برای فعالیت آنها به شرح ذیل است:
· داشتن معلومات عالی از مقررات امتیاز گذاری
· داشتن معلومات عالی از مقررات فنی FIG
پیش نیازهای داوری مسابقات رسمی FIG به شرح ذیل است:
· دارا بودن گواهینامه معتبر عضویت در FIG
· اثبات موفقیت در فعالیتهای داوری در مسابقات بین المللی و ملی.
· نشان دادن کارآیی در مورد ارائه کاربرد ماهرانه و صحیح در جریان مسابقات .
2- تمام اعضای هئیت داوران موظفند:

- درکلیه جلسات برنامه*ریزی اجلاس داورارن (برای قضاوت در یک مسابقات خاص) شرکت جویند.
- یک ساعت قبل از آغاز مسابقات در محل انجام رقابتها حضور داشته باشند.
- به خوبی آمادگی انجام وظایف خود را داشته باشند.
- با لباس مناسب در مسابقات حاضر شوند. ترجیح داده می*شود که داوران از شلوار خاکستری و کت آبی تیره و پیراهن و کراواتی با رنگ روشن استفاده کنند.
3- در خلال مسابقات از داوران درخواست می*شود:
- صندلی که به او اختصاص داده*اند ترک نکند.
- با افراد دیگری تماس نداشته باشند.
-با مربیان، ژیمناستها و داروان دیگر وارد بحث و گفتگو نشود.

حقوق و وظایف داوران

1-داوران بر اساس واجد شرایط بودنشان که از روی نتایج امتحانات در هیئت داوران الف A و یا ب B انجام وظیفه خواهند کرد. آنها موظفند حرکات هر برنامه را به نحوی صحیح و سریع طبق این قوانین امتیازگذاری ثبت و ارزیابی کنند.
2- داوران هیئت الف مسئولیت ثبت و ارزیابی اصول زیر را به عهده دارند:
- سختی حرکت
- نیازهای ویژه
- پاداش
3- داروان هیئت ب B مسئولیت ارزیابی ارائه حرکت بر اساس اصول فنی، موقعیتی (positoional) و زیبایی را به عهده دارند.

عوامل ارزیابی

1- برنامه های حرکت زمینی، خرک حلقه، دار حلقه، پارالل و بارفیکس براساس ترکیبات امتیازی ذیل محاسبه می*شود.این ترکیبات برای هیئت*های الف و ب تقسیم شده*اند:
هیئت ب


هیئت الف
اجرای برنامه (تکنیک و پوزیسیون) 00/5 امتیاز
8/2 امتیاز
سختی برنامه

B1
B2

6/0 امتیاز
نیازهای ضروری

B1. B2. B3. B4
B5 B6

6/1 امتیاز
پاداش

خطاهای عادی

خطاهای تکنیکی

00/5 امتیاز

2- در پرش خرک هیئت ب اجرای فنی و فرم صحیح را ارزیابی می*کند.ازآنجایی که امتیاز پایه خرک از قبل از اجرا نشان داده شده، TA به تنهایی عنوان هئیت الف قضاوت خواهد کرد.
بند 14
نیازهای سختی برنامه

1- برنامه*های حرکات زمینی، خرک حلقه، دارحلقه، پار الل وبارفیکس احتیاج به ارزش
A
B
C
4
3
3
0.1 ارزش امتیازی
0.3
0.5


5- خطاهای فنی و خطاهای فرم به 4 گروه زیر تقسیم می*شوند:
- خطاهای کوچک 1/0 امتیاز
- خطاهای متوسط 2/0 امتیاز
- خطاهای بزرگ 3/0 امتیاز
- افتادن 5/0 امتیاز
6- خطاهای بالا به شرح ذیل می*باشند:
- خطاهای کوچک- اجرای تقریباً بدون اشتباه، اشتباه جزئی تخطی جزئی ازاجرای صحیح و یا وضعیت آخر.
- خطاهای متوسط- تخطی مشخص از اجرای بدون اشتباه و یا وضعیت آخر.
- خطاهای بزرگ- تخطی شدید از اجرای بدون اشتباه و یا وضعیت آخر.
- افتادن- افتان از و یا روی وسیله.
7- اگر ژیمناست برنامه*اش دراثر افتادن قطع شود و یا از وسیله جدا شود، میتوانددر عرض 30 ثانیه ادامه پیدا کند و حرکتی که باعث افتادن او از و یا روی وسیله شده را می*توان تکرار کرد.نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»

قوانین و مقررات :

دوچرخه وسیله ای است ساده , سبک و انفرادی که هم برای رفت و آمد سریعتر و هم بمنظور تفریح و سرگرمی و ورزش بکار می رود . از همان سالهای ابتدای اختراع دوچرخه , دوچرخه سوارهایی که به تدریج در کار خود مهارت یافتند پی بردند که به این وسیله می توانند به رقابت بپردازند و مسابقاتی برای آن برگزار کنند . اولین مسابقات دوچرخه سواری به صورت طبیعی و خودجوش بین دوچرخه سوارها برگزار می شد و بیشتر بخاطر تفریح بود تا یک مسابقه واقعی و جدی . باشگاههای دوچرخه سواری که دایر شد مسابقات هم شکل بهتری یافت .

نخستین مسابقه دوچرخه سواری در سال 1868 در محلی به نام هندون در انگلستان انجام شد . در سال 1878 اولین اتحادیه ملی دوچرخه سواران در انگلستان تاسیس شد و این اتحادیه مقررات خاصی برای مسابقات دوچرخه سواری در جاده و پیست برقرار کرد .

پایه های فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری در سال 1900 با تاسیس اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری ریخته شد . مرکز این اتحادیه شهر پاریس بود . در حال حاضر فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری آماتور که آن را به اختصار فیاک می نامند و از طرف کمیته بین المللی المپیک به رسمیت شناخته میشود , به کار توسعه , هدایت و ایجاد مقررات جدید می پردازد . فیاک عضو اصلی اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری نیز هست . محل دفتر مرکزی فیاک شهر روم ایتالیا است .

مسابقات رسمی دوچرخه سواری :

در زبان انگلیسی واژه BICYCLE  ( دوچرخه ) از دو بخش BI به معنای دو و CYCLE به معنای دایره است . گرچه هدف اصلی صدها میلیون دوچرخه سوار در سراسر جهان تفریح کردن , تامین تندرستی و نشاط جسمی وروحی یا رفت و آمد است اما دوچرخه سواری از ورزشهای محبوب و رایج در همه کشورها است . ورزش دوچرخه سواری ورزشی سرعتی استقامتی است که مسابقات آن در رشته های مختلف , در جاده و پیست برگزار می شود .

الف : مسابقات جاده :

جاده های مخصوص مسابقات از نظر فنی باید به اندازه کافی عریض بوده و فاقد پیچهای بسیار تند یا شیبهای خطرناک است . مسابقاتی که در جاده برگزار می شود , عبارتند از :

1 – 150 تا 200 کیلومتر انفرادی ( تعقیبی )

2- 100 کیلومتر تایم تریل تیمی

3 – 180 کیلومتر تیمی

4 – دور امتیازی

5 – 70 کیلومتر زنان

تور دوچرخه سواری :

از رایج ترین و محبوبترین مسابقات دوچرخه سواری در جاده مسابقات تور است که در چند مرحله انجام میشود . میانگین مسافت برای هر مرحله حدود 155 کیلومتر است . از تورهای معروف دوچرخه سواری تور دوفرانس ( مسافت بیش از 3500 کیلومتر ) , تور دورسویس , تور لاوانیه در اروپای غربی , تور لومباردی , بریتانیا و جیرود یتالیا ( دور ایتالیا ) می توان نام برد .

در ایران نیز تور دور شمال و تور دور دریاچه ارومیه برگزار شده است .

ب : مسابقات پیست :

رشته ای از مسابقات دوچرخه سواری است که در استادیوم های مخصوص برگزار میشود . استادیوم های مخصوص را ولودروم ( veloderom ) می گویند . پیست ولودروم سطحی است که نسبت به سطح افق 33 درجه شیب دارد . ولودروم دوچرخه سواری در ایران در ورزشگاه بزرگ آزادی ( تهران )از نظر فنی یکی از بهترینها در دنیا است .

در پیست این رشته از مسابقات اجرا میشود :

یک کیلومتر تایم تریل ( انفرادی )

200 کیلومتر سرعت ( انفرادی )

یک کیلومتر سرعت ( انفرادی )

4 کیلومتر تعقیبی ( انفرادی )

دور امتیازی ( انفرادی )

200 متر سرعت بانوان ( انفرادی )

4 کیلومتر تعقیبی ( تیمی )

ساختمان دوچرخه مسابقاتی :

وزن دوچرخه های مسابقاتی سبکتر و دسته ( فرمان ) آن پایینتر از زین است . این نوع دوچرخه ها را کورسی می نامند مخصوصاً به این شکل خاص می سازند که دوچرخه سوار به حالت خمیده قرار گیرد و فشار هوای مقابل به حداقل برسد . طوقه و تایر دوچرخه های مسابقاتی هم باریک است تا کمترین اصطکاک را با جاده و پیست داشته باشد و سرعت بیشتری بگیرد .

لباس دوچرخه سوارها :

شامل کلاه ایمنی , بلوز , شلوار کوتاه , دستکش , جوراب و کفش مخصوص است .

داوران :

عبارتند از : داور دور شمار , داور زنگ , داوران پیچ ها و طول پیچ , داور خط پایان و وقت تگهدار .

 

خطاها :

هل دادن یا کشیدن دوچرخه سوار توسط دیگری به منظور بر هم زدن تعادل او , قرار گرفتن در باد دوچرخه دیگر تا مسافت 50 متر , توقف کوتاه مدت به میل دوچرخه سوار و یا بمنظور تعویض با دوچرخه سوار دیگر , توقف ناگهانی و ایجاد حادثه , اعمال خشونت و رفتار ناشایست , ترک بدون دلیل مسابقه , دریافت مواد غذایی در خارج از محوطه تعیین شده , توجه نکردن به علائم نصب شده , سد کردن راه دوچرخه سواران دیگر , گرفتن فرمان با یک دست هنگام عبور از خط پایان مسابقه . برای هر خطا جریمه هایی در نظر می گیرند .

 
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»

والیبال ورزشی تیمی و بسیار مهیج است، که

 پیشینه ای یکصد و ده ساله دارد و امروزه تقریباً

 تمامی کشورهای جهان عضو فدراسیون جهانی آن

 هستند.

قوانین و مقررات والیبال

تعداد کل بازیکنان هر تیم: 12 نفر.

 تعداد بازیکنان داخل زمین: 6 نفر.

 تعداد کل داوران: 10 نفر (یک داور بالا، یک داور

 پائین و یک داور ذخیره- 4 داور خط و یک داور خط

 ذخیره- یک نویسنده و یک کمک نویسنده.)

اندازه زمین: طول 18 متر و عرض 9 متر.

 

نِت (تور): برخورد توپ به لبه تور اشکال ندارد و خطا

 نیست.

 

مقدار باد توپ: معمولاً با فشار انگشتان شصت بر

 روی توپ مشخص می شود.

وزن و رنگ توپ: وزن توپ 260 گرم است و تا

10 گرم کمتر یا بیشتر اشکال ندارد و رنگ آن

 مخلوطی از زرد و آبی و سفید می باشد.

 (استاندارد فدراسیون جهانی)

شروع بازی: شروع بازی به وسیله سکه توسط

 داور قرعه کشی می شود تا یک تیم زمین و تیم

 دیگر توپ را انتخاب کند.

زمان بازی: 5 گیم بصورت رالی، 4 ست با نتیجه 25

 امتیاز و ست آخر با نتیجه 15 امتیاز می باشد.

 (البته در مسابقات مدارس 3 گیم می باشد.)

تعداد استراحت: در امتیاز 8 و 16، اولین تیمی که

 به این امتیاز رسید یک استراحت فنی به مدت یک

 دقیقه به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به غیر

 از استراحت فنی دارای 2 استراحت 20 ثانیه ای

 می باشد.

روش تعویض بازیکنان: داور ابتدای خط یک سوم رو

 

 به تور می ایستد و همانجا بازیکن ورودی، تابلوی

 

 شماره تعویض را به بازیکن خود می دهد. (در

 

 قسمت یک سوم زمین)

تعداد تعویض: هر تیم 6 تعویض می تواند داشته

 باشد. مثلاً اگر بازیکن شماره 5 به جای بازیکن

 شماره 8 وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتماً 8

 باید به جای 5 وارد زمین شود (یک رفت و یک

 برگشت).

شماره بازیکنان: از 1 الی 15 (البته در مسابقات

 جوانان شماره بالاتر اشکال ندارد).

طریقه زدن توپ (سرویس): سرویس از پشت

 خط عرضی و با سوت داور زده می شود و باید توپ

 از دست جدا شود.

پهنای خطوط: پهنای خطوط زمین والیبال

5 سانتی متر می باشد.

اخطار: برای اخطار داور کارت زرد به بازیکن نشان

 می دهد و یک امتیاز هم به تیم مقابل تعلق می

 گیرد و اگر سرویس هم داشته باشند به تیم مقابل

 واگذار می شود.

اخراج و جریمه آن: داور کارت قرمز نشان می دهد

 و بازیکن یک ست اخراج می شود. و تیمی که

 اخراجی داشته، یک امتیاز از دست می دهد و

 بازیکن اخراج شده باید روی صندلی پشت نیمکت

 ذخیره ها بنشیند.

ارتفاع تور تا زمین: برای بزرگسالان در بخش

 مردان 43/2 متر و در بخش زنان 24/2 متر می

 باشد.

بازی مساوی: نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال

 وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست 24 یا

 14 شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم

 با اختلاف 2 امتیاز برنده شود.

لیبرو: لیبرو بازیکنی است که رنگ پیراهنش با بقیه

 هم تیمی هایش متفاوت است و فقط می تواند

 توپ را جمع کند و پاس بدهد اما حق سرویس و

 آبشار را ندارد و تعویضش در ورقه نوشته نمی

 شود و وقتی در منطقه 5 قرار داشت، موقع

 چرخش بیرون می رود و با بازیکنان مناطق 1-6-

5 می تواند تعویض شود.

ابعاد تور: تور والیبال 5/9 متر طول و یک متر عرض

 دارد و ابعاد سوراخ تور 1x1 سانتی متر می باشد

 و همچنین طرفین تور 25 سانتی متر خارج از خط

 می باشد.

نکات دیگر

- تعویض لیبرو همیشه بعد از یک رالی انجام می

 شود.

- در ست پنجم برای انتخاب زمین با سرویس، داور

 قرعه کشی می کند. در امتیاز 8، جای تیم ها در

 زمین عوض شده و استراحت فنی هم وجود ندارد

 و فقط هر تیم می تواند درخواست یک وقت

 استراحت نماید.

- چرخش بازیکن در مناطق زمین در جهت حرکت

 عقربه های ساعت انجام می شود.

- اگر یک تیم امتیازی از تیم مقابل که سرویس می

 زند بگیرد، چرخش انجام می شود. چرخش

 بازیکنان به این صورت است که بازیکن منطقه 1 به

منطقه 6، منطقه 6 به منطقه 5، منطقه 5 به

 منطقه 4، منطقه 4 به منطقه 3، منطقه 3 به منطقه 2 و منطقه 2 به منطقه 1 می رود.

- آنتن موجود در طرفین بالای تور، محدوده زمین را

 مشخص می کند و اگر توپ با برخورد به آنتن، به

 زمین حریف برسد، قبول نیست. ارتفاع آنتن هم

 180 سانتی متر می باشد.

- توپ سرویس، دفاع روی تور ندارد.

- تماس بدن با تور، عبور تمام پا از خط و حمل توپ

 با دست خطا می باشد.

- اگر تیمی در ست اول سرویس بزند، در ست دوم

 تیم مقابل زننده نخستین سرویس خواهد بود.

- اگر در بالای تور دو یار مقابل، همزمان به توپ

 ضربه بزنند، سرویس تکرار می شود و اگر روی نوار

 قل خورد و به آنتن برخورد نمود، سرویس دوباره

 تکرار می شود ولی اگر در داخل زمین هر تیمی

 افتاد، امتیاز به نفع تیم مقابل می باشد.

- سرویس باید از قسمت پشت خط عرضی زده

 شود.

- در هنگام بازی، با هر قسمت از بدن می توان به

 توپ ضربه زد.

مناطق زمین والیبال

- منطقه 2: قسمت زیر تور طرف راست زمین.

- منطقه 1: پشت منطقه 2 قسمت عقب زمین.

- منطقه 3: قسمت زیر تور وسط زمین.

- منطقه 6: پشت منطقه 3 زمین.

- منطقه 4: قسمت زیر تور طرف چپ.

- منطقه 5: پشت منطقه 4 در قسمت عقب زمین.

 
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»
قوانین ورزش باستانی ووسایل موردنیاز  
 
  چوبی است هموار به درازای ?? سانتی متر و پهنای ? و ستبری ? سانتیمتر و گاهی کوچکتر و بزرگتر از این اندازه هم ساخته می شود. به زیر تخته نزدیک دو سر آن دو پایه زنخی (ذوزنقه ای) به بلندی چهار سانتیمتر میخکوب شده است...  
 
     
 
 
 
 
   
 
 
قوانین ورزش باستانی ووسایل موردنیاز  
 
 
 
 
     
 
   
 

? افزارهای ورزش باستانی :

? تخته شنا:

چوبی است هموار به درازای ?? سانتی متر و پهنای ? و ستبری ? سانتیمتر و گاهی کوچکتر و بزرگتر از این اندازه هم ساخته می شود. به زیر تخته نزدیک دو سر آن دو پایه زنخی (ذوزنقه ای) به بلندی چهار سانتیمتر میخکوب شده است.

? میل ورزش:

افزاری است چوبی و کله قندی و توپر، ته آن گرد و هموار و سر آن تخت یا گرد است و در میان آن دسته ای به درازای پانزده سانتیمتر فرو برده اند . وزن هر میل از پنج کیلو تا چهل کیلو گرم است .

? میل بازی:

مانند میل ورزش است ولی دسته آن بلندتر از میل ورزش و وزنش کمتر از آن است تا در هنگام بازی و پرتاب کردنش آسان باشد .وزن هر میل بازی از چهار تا شش کیلو گرم بیشتر نمی شود .

? سنگ:

دو پاره و راست گوشه است که از درازا با بست های فلزی به یکدیگر چسبانیده شده و یک بر آن هلالی است، درازای سنگ یک متر و پهنای آن هفتاد سانتیمتر است. در میان سنگ سوراخی است که در آن دستگیره ای گذاشته اند و روی آن را با نمد یا کهنه پوشانده اند تا دست ورزشکار را هنگام سنگ گرفتن زخم نکند. وزن هر دو سنگ از بیست کیلو تا صد و بیست کیلو است. سنگ را در قدیم (سنگ زور) و (سنگ نعل) هم می نامیدند زیرا به شکل نعل است.

? کبـّاده: افزاری است آهنی، مانند کمان و سراسر تنه آن از آهن است و در میانش «جا دستی» دارد. درازای آن نزدیک به صد و بیست تا صد و سی سانتیمتر است. چله کبـّاده زنجیری است شانزده حلقه ای ـ و گاهی کمتر یا بیشتر ـ و در هر حلقه شش پولک آهنی دارد و میان آن جا دستی گذاشته شده است. وزن کباده از ده کیلو تا چهل کیلو است. گاهی نیز کباده های سنگین تر و سبکتر هم می سازند و بکار می برند

? شیوه ورزش باستانی

? سنگ گرفتن:

سنگ گیرنده در بالای گود در جایی از زمین که لنگ انداخته اند به پشت می خوابد و سه بالش، یکی را زیر سر و دوتای دیگر را زیر بازوی راست و چپ می گذارد و دو سنگ با دو دست خود چنان می گیرد که سرهای هلالی آن دو به سوی سرش باشد و پی در پی به پهلوی چپ و راست می غلطد. هنگامی که بر پهلوی چپ است سنگی را که در دست دارد مستقیم چنان بالا می برد که بازوی خمیده اش راست شود و به همان شیوه هنگامی بر پهلوی راست است سنگی را که در دست چپ دارد مستقیم به بالا می برد. این گونه سنگ گرفتن را «غلطان» می گویند. گونه دیگر سنگ گرفتن آن است که ورزشکار به پشت می خوابد و پاهایش را دراز می کند و دو سنگ را باهم پی در پی روی سینه بالا و پایین می برد، این سنگ گرفتن را (جُفتی) می نامند.

مرشد، سنگ گرفتن ورزشکاران را تا (???) یا (???) بار می شمارد و اگر سرگرم ضرب گرفتن برای ورزشکاران درون گود باشد، یکی از دوستان سنگ گیرنده سنگهای او را می شمارد. شماره (???) و (???) مسان باستانی کاران مقدس است و مرشد یا دیگران از این دو شماره بیشتر نمی شمارند. (???) اشاره به صد و هفده تن کمر بسته مولا است و (???) اشاره به یکصد و چهارده سوره قرآن است.

? جای ایستادن ورزشکاران در گود :

در گود هر یک از ورزشکاران به فراخور مقام خود در جایی می ایستند. کار کُشته ترین و کار آزموده ترین و سالمندترین آنها که پیش کسوت دیگران خواهد بود «میاندار» می شود و میان گود روبروی مرشد می ایستد. ورزشکاری که پس از او از ورزشکاران دیگر سالمندتر و آزموده تر است پای (سر دم) می ایستد. اگر در میان ورزشکاران «سیّد» ی باشد و در ورزش باستانی پختگی چندان هم نداشته باشد پای (سر دم) می ایستد و اگر شایستگی میانداری داشت در میان گود می رود و میانداری می کند. در این صورت پیشینه ترین ورزشکار روبروی او (پای سر دم) یا پشت او می ایستد.

ورزشکاری که از دیگران ناآزموده تر و ناپخته تر است و به او (تازه کار) می گویند، جایش در گود پشت سر میاندار است. دیگر ورزشکاران از بزرگ تا کوچک (از نظر آزمودگی) به ترتیب کنار گود دورادور میاندار می ایستند
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»

تاریخچه

ریشه بازی بدمینتون (به انگلیسی: Badminton) امروزی از کشور هندوستان آغاز شده‌است، از بازی که آنها به نام Poona انجام می‌دادند. این بازی که رقابتی زیبا بود توسط افسران ارتش انگلیس، ازهندوستان به کشورشان انتقال داده شد.

در قرن پنجم در چین بازی به نام (Ti jian zi) وجود داشت که در آن به توپی در هوا ضربه می‌زدند.در حدود سال ???? مردم در اروپا بازی به نام«jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت انجام می‌دادند. زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند با بازی Poona آشنا شدند و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال ???? آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند.

یک «دوک انگلیسی» رسماً این بازی را به انگلستان معرفی کرد. در سال ????، بابرگزاری یک مهمانی درمحل زندگی خود (Badminton) ترتیب برگزاری بازی «پونا» را داد و این بازی از همانجا توجه سایرین را جلب کرد ومیان طبقه مرفه جامعه انگلیس شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آنها بازی جدید را به نام محل زندگی دوک «بدمینتون» نامیدند. (پونای کودکان کوچه و خیابان هندوستان به طبقه مرفه جامعه انگلستان رسید و نامش تغییر پیدا کرد!)


بدمینتون

بدمینتون قانونمند

نخستین بار قوانین این بازی درسال ???? نوشته شد و طی چند سال شکل زمین بازی تغییراتی کرد تا اینکه در سال ???? زمین رسمی بدمینتون به شکل مستطیل فعلی تثبیت شد. باشگاه‌های ورزشی بدمینتون کم کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال ???? این بازی تا اندازه‌ای پیشرفت کرد که ?? باشگاه برای ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند.(سپس وقتی کشورهای بیشتری فدراسیون‌های خود را راه اندازی کرد این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان تغییر پیدا کرد»). در آن زمان این انجمن یا اتحادیه قوانین مشخص و معینی را برای این بازی‌ها تدوین و نخستین و با ارزش‌ترین مسابقات بدمینتون که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود را برگزار می‌کرد.

با گسترش این ورزش در میان سایر کشورها، نیاز به وجود تشکیلات بین‌المللی برای این ورزش حس شد. فدراسیون جهانی بدمینتون (IBF) در سال ???? تأسیس شد و درحال حاضر اداره مرکزی آن در (کنت) انگلستان است. این ?کشور نیز نخستین بانیان و اعضای این اتحادیه به شمار می‌روند: کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز. امروزه در IBFبیش از ??? کشور عضویت دارند.


بازی کودکانه: بازی «پونا» از بازی‌های کودکانه دیگری آغاز شد. آن بازی‌ها براساس مدت زمان ضربه زدن هرگروه بر شی ءای، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابی شبیه چوگان یا شیئی پارو شکل انجام می‌شد. این بازی مشارکتی و نه رقابتی، در اصل بدون وجود تور انجام می‌شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» می‌نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود.

فدراسیون بین‌المللی بدمینتون در ???? با حضور ? فدراسیون تأسیس شد.

یک بازی ساده اما جذاب

هر شخصی می‌تواند به کمک یک راکت سبک وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور از این بازی لذت بخش استفاده کند.این بازی سریع‌ترین بازی انجام شده با راکت است. یک ضربه محکم به توپ باعث می‌شود که توپ با سرعت تقریبی ??? کیلومتر در ساعت حرکت کند و در سطوح حرفه‌ای و بالای آن نیاز به سرعت، عکس العمل، استراتژی و قدرت زیاد بازیکن دارد. چرا که بازیکن برجسته این رقابت حتی تا ? کیلومتر را طی یک مسابقه در زمین می‌دود .

مسابقات بیشتری در کشورهای مختلف دنیا با الهام از انگلستان شکل گرفت، جام "Thomas" یکی از این رقابتها بود که نخست وارد این عرصه شد. «جورج توماس» یک تنیسور انگلیسی بود که به سوی بدمینتون کشیده شد و در ?? مسابقه عنوان کسب کرد (طی ?? سال). او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانی بدمینتون بود. درسال ???? جام توماس به عنوان مسابقه جهانی بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفی شد. در سال ???? نیز رقابت‌های جام "UBER" برای زنان خلق شد. «Betty uber» انگلیسی یک بازیکن برجسته در بدمینتون دونفره جایزه آن را اهدا کرد. در ابتدا این مسابقات هر ? سال یکبار انجام می‌شد. امروزه بازیکنان برجسته این رشته ورزشی برای جوایز مالی با هم در سرتاسر دنیا رقابت می‌کنند.

آسیا و بدمینتون

اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایی‌ها بدمینتون را از آن خودکردند. چین و اندونزی دو کشوری هستند که مقتدرانه درمسابقات بین‌المللی این رشته شرکت می‌کنند و مسابقات این رشته مردم زیادی را متوجه خود می‌کند. این دو کشور مجموعاً بطور اعجاب انگیزی تاکنون ?? درصد از مسابقات IBF را برنده شده‌اند و در ?? مسابقه (جام توماس) همواره آسیایی‌ها برنده بوده‌اند. در جام UBER نیز آخرین ?? عنوان برتر جهان را آسیایی‌ها از آن خود کرده‌اند.و از میان ?? مدال اهدا شده درمسابقات المپیک این رشته آسیایی‌ها ?? عدد آن را تصاحب کرده اند!در مسابقات مهم تعداد تماشاگران به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

بعد از آسیایی‌ها، ورزشکاران اسکاندیناوی، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبی بازی می‌کنند. کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، زلاندنو، اسکاتلند و ولز اعضای اولیه این فدراسیون بودند. امروزه تعداد اعضا به عدد ??? رسیده‌است.

بدمینتون از سال ???? در المپیک بارسلون به بازیهای المپیک اضافه شد. پس از آن بود که به میزان اعتبار این ورزش در کشورهای آسیایی مثل چین، کره، اندونزی، مالزی افزوده شد. این پدیده مقارن با پیشرفت این ورزش در انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بود.

در یونان بدمینتون در ابتدا در سال ???? وارد شد. در آغاز این ورزش توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام شد. در ???? فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور ? باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه ???? ورزشکار در قالب ?? باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون می‌پردازند.

در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال ???? تنها ? بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به ???? نفر می‌رسد.

در حین بازیهای المپیک آتن ???? پیش بینی می‌شد که مسابقات بدمینتون با استقبال خوبی مواجه شود.

نحوه بازی

بدمینتون توسط ? و یا ? بازیکن انجام می‌شود. و در این المپیک پدیده جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.

نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت توپ بردار را به سمت زمین حریف می‌فرستند و سعی می‌کنند آنرا در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو تیم پانزده امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم‌ها ?? امتیاز است.


بدمینتون دو نفره مردان

رشته‌های المپیک آتن ???? شامل موارد زیر بود:

 1. انفرادی مردان
 2. انفرادی زنان
 3. دونفره مردان
 4. دونفره زنان
 5. دونفره میکس (مردان و زنان)

مقررات بازی بدمینتون

زمین بازی

 

زمین بازی بدمینتون

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می‌باشد و با خطوطی به عرض ?? میلی متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین 4/13 متر - عرض زمین دو نفره 10/6 متر - عرض زمین یک نفره 18/5 متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می‌شود. ارتفاع پایه‌های تور ??/1 متر می‌باشد.
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»

توپ


توپ بدمینتون

از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. باید از جنس چوپ پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ?? پرک باشد که به پایه وصل می‌شوند. وزن توپ باید بین 37.4 تا 50/5گرم باشد.

فضای بالای زمین

در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با 12 متر واندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی 9.14 متر می باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

پس زمینه و نور پردازی

برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی 1000 لوکس، پیشنهاد می شود، که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

راکت


راکت بدمینتون

راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی می‌باشد. راکت از قسمتهای: دسته - میله - گلو یا سه راهی - صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده‌است.

قرعه کشی

برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می‌دهد. نفر برنده قرعه کشی می‌تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب کند. برنده بازی کسی است که دو گیم از سه گیم را ببرد.

=== امتیازات گیم‌ها ===. هر کس ? گیم از کل ? گیم بازی را ببرد، برنده بازی است.

برنده یک گیم طرفی خواهد بود که زودتر به امتیاز ?? برسد طرفی که برنده رالی باشد یک امتیاز به امتیازاتش اضافه خواهد شد اگر امتیازات برابر ?? شد هر طرفی که دو امتیاز متوالی و پشت سر هم را دریافت کند برنده گیم محسوب می‌شود اگر امتیازات به برابر ?? برسد طرفی که زودتر امتیاز ?? راکسب کند برنده گیم محسوب می‌شود. طرفی که برنده گیم باشد اولین زننده سرویس در گیم بعد خواهد بود. بازیکنان بایستی در موارد زیر زمین را عوض کنند: ?-پایان گیم اول ?-پیش از شروع گیم سوم ?-در صورت تساوی ?بر? در گیم سوم درامتیاز ??

سرویس

زننده و گیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد . هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می‌شود زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند در بازیهای یک نفره، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند و یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گیرند و تا زمانی که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام نمایند. اگر دریافت کننده سرویس مرتکب خطا شد و یا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می‌کند و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می‌کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود و یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می‌دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می‌آورد

بازیهای دو نفره

هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند و یا ضربه‌ای به توپ وارد کند خطا محسوب می‌شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می‌گیرد،

پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده هر یک از بازیکنان می‌توانند به توپ ضربه بزنند. . (پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می‌توان جای نفرات را عوض کرد).

اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس

?-سرویس را خارج از نوبت زده یا دریافت کرده باشد . ?-سرویس را از زمین اشتباه زده یا دریافت کرده باشد. ?-در صورتیکه اشتباه محوطه سرویس معلوم شداشتباه اصلاح می‌شود ولی امتیازات کسب شده همچنان باقی خواهد ماند.

خطاهای بازی بدمینتون

موارد زیر خطا محسوب می‌شود:

 1. اگر سرویس صحیح زده نشود.
 2. اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.
 3. از داخل بازدید تور عبور کند.
 4. از تور عبور نکند. (قبل از عبور از تور بیافتد.)
 5. به سقف یا دیوارهای دور زمین برخورد کند.
 6. به بدن یا لباس بازیکن برخورد کند و یا در اطراف زمین به هر شیء یا فردی تماس پیدا کند.
 7. اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.
 8. برخورد لباس ویل راکت به تور و نگهدارنده‌های او (پایه)
 9. زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.
 10. در طول بازی بازیکن به طور عمده متمرکز حریف خود را بهم بزند. (مثل ایجاد سر و صدا و حرکات غیر عادی و خصمانه)
 11. در حین بازی، گرفتن توپ با راکت و با کمی مکث به آن ضربه زده شود. (حمل شود)
 12. توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود.

 

 1. برای هر اتفاق پیش بینی نشده یا تصادفی به جا داده می‌شود.
 2. به جز زمان سرویس اگر توپ روی تور و یا بعد از عبور از آن در زمین حریف داخل مشبکهای تور گیر کند به جا داده می‌شود
 3. اگر زننده و گیرنده سرویس هر دو به طور همزمان هنگام سرویس مرتکب خطا شوند به جا داده می‌شود.
 4. اگر زننده سرویس قبل از اینکه گیرنده سرویس آماده دریافت باشد اقدام به زدن سرویس نماید به جا داده می‌شود
 5. اگر در جریان بازی توپ خورد شود و یا کله توپ ازپرک آن جدا شود به جا داده می‌شود.
 6. اگر داور خط ورود توپ را ندیده باشد وداور نتواند تصمیم بگیرد به جا داده می‌شود..

در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می‌یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می‌زند. وقت استراحت بین گیم‌ها ? دقیقه. در هر گیم در امتیاز ?? استراحت یک دقیقه‌ای وجود دارد.

 • بازیکن بدون اجازه داور حق ترک زمین را ندارد
 • در حین انجام رالی مربی حق راهنمایی بازیکن خود را ندارددر بدمینتون چیزی به نام تایم اوت وجود ندارد و فقط بازیکن می‌تواند با اجازه داور آب بخورد یا حوله بگیرد.
 • تعداد داوران خط در بازیهای رسمی و بین‌المللی ?? نفر هستند ولی می‌توان با ? داورخط بازی را برگزار کرد.
 • در بدمینتون بازیکنان متخلف با کارتهای زرد و قرمز و مشکی جریمه می‌شوند.
 • اگر بازیکنی رفتار غیر ورزشی انجام دهد با تذکر و کارت زرد همراه می‌شود و اگر بر آن کار اصرار ورزد با کارت قرمز جریمه می‌شود. که .

اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می‌کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می‌کند.

تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاهها: در ابتدایی ? نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ? نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک نفره در آخر انجام می‌شود.

دانستنیهای بدمینتون

 • امروزه برخی از انواع توپ‌های بدمینتون از پلاستیک درست می‌شود اما توپ‌هایی که در رقابت‌های جدی و رسمی استفاده می‌شوند از ?? پر واقعی درست شده‌اند. کارشناسان ادعا می‌کنند بهترین توپ‌های موجود، آنهایی هستند که ازبال چپ غاز برای قسمت پردار توپ استفاده شده‌است.
 • وزن توپ بدمینتون بین ?‎/?? و ?‎/??گرم است.
 • بزرگترین توپ بدمینتون درزمین چمن موزه کاتراس سیتی وجود دارد که ?? مرتبه بزرگتر از توپ واقعی است و ?? فوت درازا و ???? کیلوگرم وزن دارد.[نیازمند منبع]
 • برندگان جام توماس اززمان شروع به کار فقط سه کشور مالزی، چین و اندونزی بوده‌اند.
 • جام UBER نیز تنها در سال‌های ???? و ???? و ???? در خارج از آسیا برنده داشته است!
 • Judy Hashman آمریکایی بیشترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته‌است. (?? مرتبه)
 • از شخصیت‌های مشهوری که بدمینتون را به خوبی بازی می‌کنند می‌توان به پل نیومن و مارادونا و نیک فالدو اشاره کرد.
 • بدمینتون چهارمین ورزش شناخته شده دنیاست و می‌توان گفت ورزشی ارزان تر از بسیاری ورزشها.

 

 
نوشته شده در تاریخ پنج شنبه 90/2/1 توسط فرهاد به یاد«حسام»


یکی از مشکلات اساسی جامعه امروزی به ویژه در شهرهای بزرگ، عدم تحرک و کمبود فعالیت بدنی است. همه متخصصین معتقدند که شیوع بی رویه چاقی، دیابت و بیماری های متابولیک، پیامد شیوه زندگی نادرست اعم از تغذیه ناسالم و نیز کم تحرکی است. اما وقتی انجام ورزش منظم روزانه به افراد چاق توصیه می شود، این کار را غیرممکن می دانند. 


آیا شما نیز تصور می کنید زمان و بودجه کافی برای فعالیت بدنی منظم را ندارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است لازم است در تفکر خود تجدید نظر کنید، زیرا یک برنامه منظم فعالیت بدنی سالم و موفق، لزوما نیازمند صرف هزینه و زمان زیاد نیست.

 

یک بررسی نسبتا گسترده نشان داده است که حداقل یک چهارم از افراد موفق در فعالیت بدنی، دارای شغل های تمام وقت یا فرزندان کوچک در خانه و یا هر دوی آنها می باشند و پیاده روی رایج ترین شکل فعالیت بدنی است.

 

بررسی جدیدی که بر روی بیش از 20000 نفر انجام گرفته بود، رازهایی در مورد موفقیت برای انجام فعالیت بدنی را فاش نمود و افرادی که در این کار موفق بودند، حداقل سه روز در هفته، به مدت نیم ساعت ورزش و فعالیت بدنی داشتند.

نتایج بررسی ها نشان داد که پیروی از یک برنامه منظم  فعالیت بدنی، مستلزم صرف هزینه و زمان زیاد و خسته شدن نیست و می تواند برای افزایش طول عمر بسیار مفید واقع گردد.

 

بر اساس مطالعات انجام شده، برخی اسرار درباره افراد موفق در زمینه انجام ورزش منظم به شرح زیر هستند:

 

* ورزش تان تنوع داشته باشد: 58 درصد از افراد موفق، در طی هفته سه نوع و یا تعداد بیشتری از فعالیت های بدنی متنوع را انجام می داده اند.

 

* حتما نیاز نیست به ورزشگاه بروید: 30 درصد از افراد موفق، حداقل سه بار در هفته، از تسهیلات ورزشی در باشگاه یا منزل استفاده می کرده اند.

 

* از ورزش برای درمان بیماری های روحی و جسمی استفاده کنید: بیش از نیمی از افرادی که به طور منظم بیرون از منزل ورزش می نمودند، از ورزش برای بهبود روحیه خود و مبارزه با افسردگی و یا مشکلات جسمی استفاده می نمودند؛ مثلا برای بهبود بیماری هایی مانند: مشکلات قلبی، کمردرد، فشار خون بالا و دیابت از ورزش استفاده می نمودند.

متخصصین بر این اعتقادند که ورزش و فعالیت بدنی برای پیشگیری یا درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد. اما اگر هدف تان کاهش وزن است، به ورزش بیشتری نیاز دارید، بدین معنا که حداقل به 4 تا 5 ساعت ورزش در هفته نیاز خواهید داشت.

 

* کافی است از ماشین خود یا وسایل نقلیه استفاده نکنید و پیاده راه بروید : بسیاری از افراد موفق اظهار نمودند که برای طی مسیر منزل تا محل کار یا برای خرید روزانه، از پیاده روی یا دوچرخه سواری استفاده می نمودند.

 

* یک فعالیت بدنی را پیدا کنید که از انجام آن لذت ببرید: افراد موفق توصیه می کنند که باید ورزش را هر روز در یک ساعت مشخص انجام داد و این فعالیت باید لذت بخش و قابل اجرا باشد.

 

* از وزنه ها و ورزش های کششی استفاده کنید: افراد موفق در زمینه ورزش در حدود ده مرتبه بیشتر از افرادی که فعالیت بدنی منظم نداشتند، از وزنه ها برای تقویت عضلات خود استفاده می کرده اند. البته در استفاده از وزنه ها و انجام ورزش های کششی نباید زیاده روی نمود.

 

همچنین از دیگر اقدامات مفید برای موفقیت در یک برنامه فعالیت بدنی منظم عبارتند از:

یافتن یک مکان مناسب برای ورزش، برنامه ریزی از قبل و نیز یافتن فردی به عنوان دوست که همراه شما باشد.

 

محققین توصیه می کنند که شروع ورزش و فعالیت بدنی باید آهسته باشد و سپس به تدریج باید شدت و مدت آن را افزایش داد. نتایج تحقیقات نشان می دهند که وقتی افراد به فعالیت بدنی خو می گیرند، به طور طبیعی تدریجا به ورزش های طولانی تر و با شدت بیشتر متمایل می شوند و مدت و کیفیت فعالیت بدنی شان ارتقا می یابد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 90/1/22 توسط فرهاد به یاد«حسام»

زن ایرانی چه کارش به فوتبال؟
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 89/12/8 توسط فرهاد به یاد«حسام»

قوانین فوتبال - زمین بازی

Goal - 2.44m (8ft) x 7.32m (8yrd)
2.44m x 7.32m
ابعاد و اندازه دروازه ها
لینکهای مربوطه
قوانین فوتبال
del.icio.us   The Digg   Facebook   Yahoo!   Mister Wong   Reddit   Newsvine
اندازه ها
? زمین بازی باید به شکل مستطیل و درازای طول باید بزرگتر از دارازی خط دروازه باشد.
? طول حداقل 90 متر و حداکثر 110 متر.
? عرض حداقل 45 متر و حداکثر 90 متر.

مسابقات بین المللی
? طول حداقل 100 متر و حداکثر 110 متر.
? عرض حداقل 64 متر و حداکثر 75 متر.

علامت گذاری زمین
علامت گذاری زمین بازی بوسیله خطوط مشخص می شود، ضخامت خطوط متعلق به محوطه مربوط می باشد. خطوط بلندتر را خطوط طولی و خطوط کوتاه تر را خطوط دروازه می نامند.

ضخامت کلیه خطوط نباید بیشتر از 12 سانتی متر باشد.
زمین بازی بوسیله خط میانی به دو نیمه تقسیم می شود.
مرکز زمین بازی در وسط خط میانی مشخص میشود و یک دایره به شعاع 9.15 متر در اطراف آن رسم شده می شود.

محوطه دروازه (گل)
محوطه دروازه در انتهای هر نیمه زمین به صورت زیر معین می شود:
دو خط به فاصله 5.5 متر از داخل تیرهای عمودی بر روی خط دروازه به طرف گوشه ها رسم می شود. این خطها به فاصله 5.5 متر به طرف داخل زمین بازی کشیده و بوسیله خطی موازی با خط دروازه، متصل می شود. محوطه محدود شده بوسیله این خطوط و خط دروازه را، محوطه دروازه یا همان گل می نامند.

محوطه جریمه (پنالتی)
محوطه جریمه در انتهای هر نیمه زمین به صورت زیر معین می شود:
دو خط به فاصله 16.5 متر از داخل تیرهای دروازه در روی خط دروازه به طرف گوشه ها رسم می شود. این خطها به فاصله 16.5 متر به طرف زمین بازی کشیده و به وسیله خطی موازی با خط دروازه، متصل می شود. محوطه محدود شده بوسیله این خطوط و خط دروازه را، محوطه جریمه یا پنالتی می نامند.

میله پرچم - پرچم کرنر میله های پرچم
میله پرچمی که ارتفاع آن کمتر از 1.5 متر نیست و نوک تیزی ندارد در گوشه های زمین بازی نصب می شود. چنین پرچمی را می توان در دو طرف خط مرکزی و به فاصله حداقل 1 متر در خارج از خط طولی قرار داد.

قوس کرنر
یک ربع دایره به شعاع 1 متر از میله پرچم گوشه زمین، در داخل زمین بازی رسم می شود.

دروازه ها
دروازه ها در وسط هر خط عرضی قرار دارند و شامل دو تیر عمودی اند که به یک اندازه از میله های گوشه فاصله داشته و در بالا بوسیله یک تیر افقی بهم متصل می شوند.
فاصله بین دو تیر عمودی، 7.32 متر و فاصله لبه پایین تیر افقی تا زمین 2.42 متر است.
تیرهای عمودی و افقی باید در عرض و عمق یکسان بوده و نباید بیشتر از 12 سانتی متر باشند.
تور می تواند به تیرهای عمودی و افقی و زمین پشت دروازه متصل شود و برای دروازه بانها مجال حرکت در فضای وسیعی را بوجود آورد.
رنگ تیرهای عمودی و افقی دروازه باید سفید باشند.

سالم بودن دروازه ها
دروازه ها باید بطور محکم برروی زمین نصب شوند.
دروازه های قابل حمل تنها موقعی می تواند مورد استفاده قرار گیرند که نیاز فوق را براورده کنند.

تصمیمات برد بین المللی

? تصمیم 1
اگر تیر افقی جدا شود یا بشکند، بازی میبایستی متوقف شده تا تیر دروازه تعمیر یا تعویض، و در موقعیت اصلی خود قرار گیرد. اگر تعمیر یا تعویض آن امکان پذیر نبود مسابقه تعطیل میگردد.
استفاده از طناب بجای تیر افقی مجاز نیست.
اگر تیر افقی تعمیر شد، بازی مجددا با رها کردن توپ از محلی که قبلا متوقف شده بود، ادامه می یابد.

? تصمیم 2
تیرهای عمودی و افقی باید از چوب، آهن یا سایر موادی که مورد تایید باشد ساخته شوند. شکل تیرها ممکن است مربع، مستطیل، گرد، بیضی باشد و نباید برای بازیکنان خطرناک باشد.

? تصمیم 3
از زمانی که تیمها وارد زمین مسابقه می شوند تا پایان نیمه اول و از شروع نیمه دوم تا پایان مسابقه، اجازه هیچ نوع تبلیغات برروی زمین بازی و وسایل مربوط به آن (شامل تور دروازه و محیط دروازه) داده نمی شود.
گذاشتن اجناس تبلیغاتی و نصب وسایل اضافی مانند: دوربین، میکروفون و … برروی دروازه ها، تورها، میله های پرچم و پرچمها نیز ممنوع است.

? تصمیم 4
هرگونه تبلیغات درون زمین محوطه فنی و یا تا فاصله 1 متری خطوط طولی زمین و خارج از زمین بازی روی زمین، اجازه داده نمی شود. هم چنین انجام تبلیغات در محوطه بین خطوط دروازه اجازه داده نمی شود.

? تصمیم 5
هرگونه آگهی تبلیغاتی یا استفاده از علایم و نشانه های فیفا، کنفدراسیون، فدراسیون ها و اتحادیه های ملی و باشگاه ها برروی زمین یا وسایل زمین (بانضمام تور دروازه و محیط دروازه) در جریان بازی همانطوریکه در تصمیم 3 شرح داده شده است، ممنوع می باشد.

? تصمیم 6
در خارج از زمین بازی، می توان علامتی به فاصله 9.15 متر از قوس مرکز روی خط دروازه رسم کرد، تا داور در موقع اجرای ضربه کرنر، از رعایت فاصله مجاز، مطمین شود.

Football Field
زمین بازی فوتبال
Football Field - Dimensions
ابعاد زمین بازی فوتبال

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 89/12/8 توسط فرهاد به یاد«حسام»
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : سونامی محمد