سفارش تبلیغ
صبا

نبض شاه تور
شاه تور،شاهتور، نبض شاه تور، جامعه، اسلام،قدر، فوتبال،شرق اصفهان، عکس،ورزش،آرایش،آشپزی،دختر،پسر،عشق،عاشقی،دخترونه،پسرونه،خنده ،جک،سلامتی،روانشناسی،جعفری،فرهاد، آپلودعکس،فتوا،آخوند،عرفان،اسلام،شیطان، جن،همسرداری،مسائل جنسی،سکس مفید،چیستان،زندگی نامه ی ائمه،قرن،ادبیات،سینما،هنرپیشه،اخبار،ترفند،اعتیاد،مطالب جالب،خاطرات،مقام رهبری،شهیدان شاه تور
روش هایی فوق العاده : مؤثرتر ارتباط برقرار کنید

با بهبود مهارت‌های ارتباط جمعی و ارتباط میان فردی بهره‌وری و کارایی خود را افزایش دهید.

با بهبود مهارت های ارتباط جمعی و ارتباط میان فردی بهره وری و کارایی خود را افزایش دهید.


کلید موفقیت در هر حرفه ای بالا نگه داشتن بهره وری است. آیا شما می خواهید کارتان را به یک منبع سودآور بزرگ تبدیل کنید یا به یک شرکت کوچک قانعید؟ موفقیت شما بستگی به توانایی در ایجاد کاری با کیفیت بالا دارد و بهره وری شما تا حدود زیادی وابسته به نحوه تعاملتان با دیگران است. برای داشتن تأثیر قابل توجه نه تنها باید یک کار کیفی انجام دهید، بلکه باید حین کار در افکار و احساسات دیگران نفوذ کنید. اغلب فعالیت ها به صورت گروهی انجام می شود، بنابراین بهره وری بالا نیاز به رهبری گروه دارد.

تمرکز بر دیگران

باید پیوسته تلاش کنیم تا بفهمیم فرد دیگر به چه چیزی فکر می کند، چه احساسی دارد و چرا؟ همچنین باید اجازه دهیم که آگاهی و دانش، هدایتگر افکار و اعمال ما باشد. این رویه ضمن کمک به دیگران، به خودمان نیز برای رسیدن به خواسته هایمان سود می رساند.

یک گروه جوان، که با آنها کار می کردم، انتخاباتی برای تعیین مدیرارشد داشتند. به 6نامزد فرصتی داده شده بود تا چند کلمه ای درباره خودشان بگویند. 5 نفر آنها درباره ویژگی هایشان گفتند اما نفر ششم گفت که چگونه سازمان با انجام اقدامات او - درصورت انتخاب شدن ـ بهتر خواهد شد. او روی مستمعین و آنچه به دست خواهند آورد تأکید کرد تا خودش.
همه ما می دانیم که روابط میان فردی مهم هستند. بنابر این فقط نیاز داریم که اهمیت تمرکز بر دیگران را به خودمان یادآوری کنیم و از کارهایی که می توانیم هر روز براساس آن انجام دهیم، آگاه باشیم.

تشخیص اهمیت خودباوری

در تمرکز بر دیگران به خاطر داشته باشید که خودباوری فرد دیگر در آنچه انجام می دهد، بی نهایت مهم است. خودباوری کلید موفقیت ها و شادی های فردی است. برای هر کدام از ما ضروری است که راهی برای رسیدن به احساس خوب در باره خودمان و کمک به دیگران در این خصوص، پیدا کنیم.

به عنوان بچه دوم خانواده که همیشه تحت فشار است تا به توقعات اعضای خانواده جامه عمل بپوشاند، من این گفته را دوست دارم که بچه دوم یا رئیس بانک می شود یا به یک بانک دستبرد می زند. بنابر این همه ما به طریقی احساس خود ارزشی و اهمیت را به دست می آوریم. اما خوب است که به یکدیگر هم برای رسیدن به این حس کمک کنیم.

یک فرد می تواند شکست را تا حدی تحمل کند که بتواند با آن روبه رو شود و چند دلیل منطقی برای ادامه دادن به این احساس که او یک موجود ارزشمند است، پیدا کند. پیشاپیش در ذهنتان نگه دارید و به طور مستمر راه هایی را جست وجو کنید که افراد دیگر هم درباره خودشان احساس خوبی داشته باشند. باید برنامه ای داشته باشیم که ما را با پیام های مثبت درباره اینکه چه چیزی در مورد ما خوب است و چه می توانیم انجام دهیم، احاطه کند.

تمرکز بر نگرش ها

عملکرد کارکنان بیشتر براساس نگرش ها محدود می شود تا توانایی های آنان. یک فرد با نگرش مثبت مطمئنا بهره وری بیشتری از فردی با نگرش منفی دارد. هر کدام از ما می توانیم کنترل کاملی روی نگرش هایمان داشته باشیم.

نگرش ها بی نهایت مسری هستند. اجازه دهید یک اپیدمی را آغاز کنیم: ما می گوییم شخص اشتیاق مسری دارد. اشتیاق یک نگرش است و امرسون می گوید هیچ عظمتی بدون وجود شور و اشتیاق حاصل نشده است. نگرش ها از یک فرد به افراد دور و بر منتقل می شود. هر شخصی می تواند با نگرشش در ارتقای یک گروه یا سقوط آن نقش داشته باشد. مراقب آنچه شما و دیگران به اطراف منتقل می کنید، باشید. با نگرش مثبت و مشتاقانه، دست به کار فعالیت های قابل کنترل شوید و این برخورد را به هر فردی که می توانید، منتقل کنید. تلاش کنید تا نگرش های مثبتی را که بر سازمانتان اثر می گذارد، گسترش دهید.

درباره اینکه شما چه احساسی را در دیگران بر می انگیزید، فکر کنید

در تعاملاتمان با دیگران باید نسبت به اینکه چه احساسی را در دیگران برمی انگیزیم، آگاه و حساس باشیم. بازخوردهایمان چگونه است؟ زمان انتقال پیام چطور عمل می کنیم؟ انتقاد چطور؟ دیل کارنگی می گوید انتقاد فرد را در موضع دفاعی قرار می دهد و معمولا او را در تأیید خودش حریص می کند. از طرفی انتقاد، غرور و احساس فرد را جریحه دار کرده و باعث رنجش شخص می شود. بنجامین فرانکلین می گوید من با کسی درباره نقاط ضعفش صحبت نمی کنم و تنها از نکات مثبت وی می گویم. ما با آنچه مهربانی یا نامهربانی است سرو کار نداریم.

این متخصصان براساس تجربیات گسترده شان به ما می گویند انتقاد صرف، در نحوه انجام کارها توسط دیگران مؤثر نیست. بیشتر سعی کنید بفهمید چرا افراد به این شیوه رفتار می کنند. اگر با همکاران به طور مرتب صحبت کنیم و از کارشان، وقتی آن را درست انجام داده اند، قدردانی کنیم، مسئولیت های جدید را آسان تر می پذیرند. اگر تعاملات ما با دیگران منفی باشد، آنها کارایی نخواهند داشت. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم لغزش یابی کنیم، نیاز به برقراری رابطه دوستانه داریم. در مقابل، تشویق و قدردانی به افراد کمک می کند و بهره وری را افزایش می دهد. به افراد نشان دهید که ارزش آنها را تشخیص می دهید.

یک راه ساده برای تشویق دیگران و داشتن تأثیر مثبت بر آنها، قدردانی از کارهای خوبی است که انجام می دهند. وقتی فردی کاری را برایتان انجام می دهد، به خاطر داشته باشید که قبل از خاطرنشان کردن مسائل معوقه یا درخواست انجام یک کار دیگر، از او تشکر کنید.

راه دیگر برای نشان دادن قدردانی آگاه کردن فرد از نتایج پایانی همکاری او است؛ اگر در آماده کردن یک سخنرانی کمک می کند، به او بگویید سخنرانی چگونه انجام شد. اگر همکار یک پروژه است نتیجه نهایی را برایش تشریح کنید. طبیعتا تصور اینکه کارهای صورت گرفته در یک حفره سیاه ناپدید شده، خوشایند نیست. افراد بازخورد می خواهند و اگر ببینند که مشارکتشان واقعا اهمیت داشته، می پذیرند که در آینده نیز همکاری کنند.

وقتی از کسی می خواهیم کاری را برای ما انجام دهد، می توانیم آن را به طریقی مطرح کنیم که تشویق کوچکی درباره سوابق فرد به او بدهد. به عنوان مثال با گفتن این عبارات: شما واقعا در این نوع فعالیت ها خوب هستید یا، من می دانم شما با تمام ارتباطات و آشنایی هایتان می توانید آنچه را ما نیاز داریم انجام دهید. این نشان می دهد که ما قدردان توانایی ها و کمک های آن فرد هستیم.

ایجاد و نگهداری انگیزه درونی

انگیزه مربوط به نگرش است. به خاطر داشته باشید که فقط انگیزه درونی اثر دارد و فعالیتی را به سرانجام می رساند. اساس آن هم ارزش های درونی است که به خودباوری، لذت و غروری که از انجام کارها احساس می کنیم، مربوط می شود. ما می توانیم چند راهنمایی مفید از یک سخنران با انگیزه یا یک کتاب به دست آوریم و ممکن است چنین نکاتی ناگهان ذهنمان را روشن کند و برای مدتی فعالیت کنیم اما انگیزه بیرونی تأثیر محدودی دارد و بسیار مهم تر اینکه، موقتی است. انگیزه پاینده باید از درون خود فرد پدیدار شود.

اگر به واسطه مواردی که مدیرتان پیشنهاد و ارائه می دهد، مانند حقوق، پست های رده بالا، دفتر بزرگ و... دارای انگیزه می شوید، در یک مقطع زمانی به انفعال می رسید. این امر اتفاق می افتد، چون در انگیزه های بیرونی سرخوردگی گریزناپذیر وجود دارد. در آن مرحله احساس می کنید آنچه را سزاوارش بودید، به دست نیاورده اید. این مسئله ممکن است مدتی زمان ببرد اما نهایتا اتفاق می افتد. بنابر این اگر آنها تنها عواملی هستند که شما را به حرکت وا می دارند، در درازمدت با مشکل مواجه خواهید شد. برای داشتن یک موقعیت حقیقتا پر ارزش در تمام دوران شغلی باید خودانگیزشی داشته باشید.

می بایست برای عالی بودن در کارتان تلاش کنید زیرا این قضیه تمام آن چیزی است که می خواهید انجام دهید. ارزش خود و آنچه را که سزاوارش هستید، پیدا کنید. در این حالت شما رئیس خودتان هستید و مهم نیست که برای چه کسی کار می کنید. این کاری است که یک حرفه ای واقعی باید انجام دهد. به عنوان مثال رانندگی کاری نیست که ناگهان یاد بگیرید و انجام دهید. این امر یک نگرش است که به واسطه تجربیات روزانه در زندگی ما شکل می گیرد و می تواند در طول زمان براساس تجربیاتی که به دست می آوریم، افزوده یا کاسته شود. تجربیات به وسیله اثرات افزاینده تمام تعاملاتمان با دیگران تعیین می شود و مانند دیگر نگرش هایمان مسئله ای است که آن را کنترل می کنیم.

افزون کردن انتظارات

شما احتمالا داستان پیگ مالیون، از اسطوره های یونان را می دانید. پیگ مالیون یک مجسمه ساز بود که می خواست مجسمه یک زن بسیار زیبا را خلق کند. او دقیق کار کرد تا یک مجسمه عاجی زیبا بسازد. بعد از اتمام کار، مجسمه آنقدر زیبا بود که پیگ مالیون عاشقش شد. الهه زنان در پاسخ به درخواستش مجسمه را به یک زن زنده تبدیل کرد و پیگ مالیون با او ازدواج کرد. پیگ مالیون می خواست مجسمه زیبا شود و شد. اثر پیگ مالیون به این حقیقت برمی گردد که امور همانطوری می شوند که ما انتظار داریم. این داستان فقط حکایت اقبال مساعد نیست، بلکه به این معناست که انتظارات ما طریق انجام کارها را معین می کند و به نوعی مفهوم آینده نگری ثمربخش را می رساند. روانشناسان اثر پیگ مالیون را در شماری از مطالعات نشان داده اند. آنها دریافته اند که بهره وری کار گروهی بستگی به انتظارات رؤسا دارد. مردم به طور مشخص به انتظارات ما واکنش نشان می دهند.

اگر می خواهید دیگران کار بیشتری انجام دهند، انتظاراتتان را بیان نکنید. برای آنها از آنچه می خواهید یا امیدوارید که صورت پذیرد، نگویید. بلکه اجازه دهید به انتظارات شما پی ببرند، بدانند برایشان احترام قائلید، ایشان را افرادی لایق می بینید و می دانید که آنها می توانند بهترین کار را انجام دهند. این برخورد باعث می شود افراد به همین روش عمل کنند.

با ملاحظه باشید

پسر من در حال شستن ماشین بود که متوجه شد آب استفاده شده توسط او به سمتی می رود که همسایه چمن ها را می زند و این کار باعث ایجاد یک جوی آب و نهایتا دردسری بزرگ می شود. بنابراین ماشین را در مسیر دیگری از کانال آب قرار داد و مشغول شستن آن شد. با دیدن این صحنه من فکر کردم چه خوب می شد که هر کس تغییرات کوچکی در روش کارش ایجاد می کرد تا انجام امور برای افراد دیگر آسان تر شود؟ راه های کوچکی را که باعث می شود بیشتر رعایت دیگران را بکنید، جست وجو کنید. به عنوان مثال برای ملاحظه موقعیت و احساسات دیگران وقتی می خواهید کاری را برای شما انجام دهند از چنین عباراتی استفاده کنید: من می دانم که شما گرفتار هستید... (ولی امیدوارم که بتوانید کار من را خیلی زود انجام دهید)... یا، من می دانم این کار برایتان لذت بخش نیست (اما امیدوارم که به هرحال آن را انجام دهید). اگر موقعیت فرد را درک کنید، او احتمالا با علاقه بیشتری کار را انجام می دهد. این امر نشانگر آن است که شما به خود شخص دقت دارید نه به آنچه می خواهید.

گوش کنید

مردی سال ها وقت صرف کرد که به گربه اش صحبت کردن بیاموزد. او هرگز در مورد یک گربه سخنگو چیزی نشنیده بود و فکر می کرد اگر گربه بتواند صحبت کند واقعا یک کار جالب انجام داده است. وی هر تکنیکی را که تصور می کرد، به کار برد اما موفق نمی شد. یک روز همراه گربه اش در اتاق نشیمن نشسته بود که گربه ناگهان رو کرد به او و گفت سقف را نگاه کن.

مرد صدای گربه را نشنید یا دقت نکرد که گربه صحبت کرده است. سقف فرو ریخت و مرد زیر توده ای از سنگ و خاک مدفون شد. گربه سرش را با تأسف تکان داد و گفت 6 سال وقت صرف کرد که به من صحبت کردن بیاموزد ولی وقتی این کار را انجام دادم، اصلا گوش نکرد. گوش دادن بسیار مهم است و همه ما می توانیم با تمرکز بر دیگران، توجه به پیام آنها و احساسی که در ورای آن وجود دارد، بهتر شویم. گوش دادن نادیده ترین بخش فرایند ارتباطات است. کتاب ها و واحدهای زیادی درباره نوشتن و صحبت کردن وجود دارد که در آن مهارت هایی برای ارزیابی عملکرد کارمندان در نظر گرفته شده است اما مهارت های گوش دادن را چگونه مد نظر قرار می دهیم؟ مقدار زیادی از اطلاعاتی که ما برای کار بهره ورانه و گرفتن تصمیمات خوب نیاز داریم به صورت کلامی به سمت ما می آید اما ما بسیاری از آنها را جا می گذاریم.

واضح و روشن ارتباط برقرار کنید

شیوه ارتباطی را که مورد استفاده قرار می دهید، به طور دقیق انتخاب کنید؛ ارتباط چهره به چهره، تلفنی، ارتباط از طریق پست الکترونیکی و... . هر کدام از این روش ها نقاط ضعف و قوت خود را دارد. مکالمه تلفنی از صحبت چهره به چهره کمتر شخصی است. سیستم پیام تلفنی این نوع ارتباط را غیرشخصی تر می سازد. پست الکترونیک هم اشکالات غیرمنتظره زیادی دارد. جلسات، یک بخش مهم از فرایند ارتباطات هستند. نیروی انسانی زیادی صرف جلسات می شود. بنابر این مهم است که جلسات مؤثری داشته باشیم. مطمئن شوید که شما یک فرد مؤثر در جلسات هستید. دیدگاه هایتان را توضیح دهید و در حالی که سعی می کنید موضوع را در اختیار داشته باشید، از تمام مشارکت کنندگان اطلاعات بگیرید.

پاداش ها را مشخص کنید

شرکت شما برای پاداش دادن به کارمندان چگونه عمل می کند؟ آیا پاداش به آنهایی که با اتکا به موقعیت محافظه کارانه از خطر کردن اجتناب می کنند، تعلق می گیرد؟ آیا به مبتکران، رهبران واقعی و آرمان گراها اختصاص می یابد؟ آیا کارمندان با سابقه نسبت به برخوردهای مؤسسه متبوع احساس خوبی دارند؟ محل تأکید مدیریت یا رهبری شرکت شما کجاست؟ آیا مدیریت به جزئیات و اهداف آسان بیشتر از بهبود غیرمحسوس و اهداف گسترده تأکید دارد؟ آیا اشخاص را برای هر اشتباهی که می کنند مورد حمله قرار می دهد و کارمندان مجبورند دائما از خودشان دفاع کنند و در این صورت یک فضای رعب و وحشت ایجاد می شود؟ آیا مدیر از روش مشاهده و کنترل کارمندان استفاده می کند؟ ( این روش می گوید کارمندان ذاتا از کار متنفرند و اگر بتوانند از آن اجتناب می کنند بنابراین نیاز به کنترل سخت دارند) یا به کارمندان به این دید نگریسته می شود که آنها کار را یک امر طبیعی می بینند و می پذیرند که با تمام نیرو کار کنند. به هر نوع رفتاری که پاداش بدهید، بعدا همان رفتار را دریافت خواهید کرد.

خلاصه

برمهارت هایی که برای موفقیت مهم هستند- مهارت های ارتباط جمعی و میان فردی- تمرکز کنید. روابط را به طریقی ایجاد کنید که مردم دوست داشته باشند کار را برای شما انجام دهند. الگویی برای انجام کار کیفی که دیگران نیز آن را سرمشق قرار دهند، داشته باشید. برای بهتر شدن تلاش کنید و از آن مهم تر، از کار لذت ببرید.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 90/2/26 توسط فرهاد به یاد«حسام»
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : سونامی محمد